Wielu rodziców, kompletując wyprawkę dla swojego dziecka, skupia się bardziej na łóżeczku. Nie wiedzieć czemu materac do łóżeczka jest stawiany na drugim planie. Nie jest to odpowiednie podejście. Można je nazwać wręcz nieodpowiedzialnym podejściem. W tym artykule skupimy się, który materac do łóżeczka będzie odpowiedni, a który warto od razu wyeliminować. Przejdźmy do konkretów.

Dobre materace dziecięce – jakimi cechami powinny się wyróżniać?

Materac do łóżeczka musi być odpowiednio dobrany. Trudno jest nam wybrać właściwy materac, bez odpowiedniej wiedzy. Na sam początek, musimy się dowiedzieć jakimi cechami dobry materac powinien się wyróżniać.

Dopasowywanie się do kształtu ciała oraz wagi

Dobry materac przeznaczony do łóżeczka powinien się dopasowywać idealnie do ciała naszego dziecka. Gdy dziecko na nim leży nie czuje dyskomfortu, nierówności, czy też żadnych wybrzuszeń. Materac wpasowywać się powinien w ułożenia kręgosłupa dziecka oraz jego lędźwi.

Antybakteryjność

Materace dla niemowlaka powinny być także hipoalergiczne. W końcu cały czas maluch ma z materacem styczność, a składniki przenikać mogą nawet przez skórę. Warto wybierać takie produkty, które zwalczają skutecznie wszelkie bakterie, roztocza, a także grzyby.

Podpieranie kręgosłupa oraz innych części ciała

Dobranie materacu pozwala zadbać o zdrowie naszego dziecka. Chodzi nie tylko o kręgosłup, ale także o szyję, czy też lędźwie. Dobry materac redukuje w pewnym sensie nacisk oraz odciążenie mięśni. Tak naprawdę możliwe jest to jedynie dzięki dopasowaniu pod ciało dziecka. Wybór dowolnego materaca do łóżeczek na pewno się nie sprawdzi.

Zapewnienie cyrkulacji ciepła, powietrza oraz wentylacji

Grunt to wybrać materac oddychający. Dobrym wyborem jest pianka, która będzie bazą higieny materaca oraz jego zdatności wieloletniej do użytku. Materac musi gwarantować dobrą cyrkulację powietrza. Materac także powinien posiadać funkcję pochłaniania wilgoci.

Odpowiednio dobrany materac i jego twardość to klucz do sukcesu

Gdy właśnie na świecie przywitaliśmy swoje pierwsze dziecko, to sporo kwestii jest dla nas tajemnicą. Nie wiemy na przykład, czy odpowiedni będzie twardy materac, a może jednak materac miękki. Jaką twardość materaca wybrać dla niemowlaka?

Okazuje się, że materac do łóżeczka nie może być ani zbyt miękki, ani też zbyt twardy. Jeśli wybrany materac będzie za miękki, to naszego dziecko w dużej mierze będzie się w nocy budzić i to przy każdorazowym zmianie pozycji. Póki nie znajdziemy materaca, który ma odpowiednią twardość, to nasze dziecko będzie się skarżyło na ból kręgosłupa, odczuwa sztywność karku, czy też szyi, a także może mieć nawet trudności z oddychaniem.

Z kolei, gdy materac będzie za twardy, to po przebudzeniu dziecko jest nerwowe, odczuwa ból stawów i kręgosłupa, a także może się skarżyć na drętwienie rąk, czy też nóg.

Jaki zatem materac okaże się strzałem w dziesiątkę? Po pierwsze muszą to być materace, które spełniają wszelkie surowe normy bezpieczeństwa. Idealnym materacem jest materac średnio twardy. Czasami nie wiemy, który materac właśnie jest średnio twardy. Możemy jednak liczyć na wsparcie w sklepie. Na etykietach materaców znajdziemy także stosowne oznaczenia. Oznaczenie średnio twardy również możemy znaleźć. Takowy materac będzie dla dziecka wręcz idealny. Zakupu materaca można dokonać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych.

Gdzie kupić materac idealny?

Jak już zostało powiedziane, dobry materac możemy kupić nie tylko w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Grunt to wybrać dobrego producenta materacy i sprawdzone miejsca. W miejscach podejrzanych raczej zakupu nikt nie chce dokonywać. Jest to mocno ryzykowne. Zakup takiego materaca może się zakończyć totalnym fiaskiem.

Gdy wybierze się sprawdzone miejsce, to można pokusić się o pomoc specjalistów. Lepiej kilka razy dopytać i znaleźć materac idealny, niż wybrać byle jaki, który w rzeczywistości dla niemowlaka, czy też dla starszych dzieci po prostu się nie nadaje.

Pytania dotyczące materiału materaca (materac z pianki, lateksu), czy też jego twardości są jak najbardziej na miejscu. Dzięki temu dołożymy wszelkich starach, aby spania dziecka nic nie zakłócało.

Z jakich materiałów są wykonane dziecięce materace?

Materace dziecięce to wcale nie taki oczywisty wybór. Poza powyższymi aspektami, o których już wspomnieliśmy, niesamowicie ważne jest to, z jakiego materiały jest wykonany materac do łóżeczka dziecięcego. Jakie materiały są najpopularniejsze? Sprawdźmy to.

Polecane materace z pianki poliuretanowej

Wielu ekspertów poleca materace do łóżeczka dziecięcego wykonane z pianki poliuretanowej. Czym wyróżniają się takie materace? Dlaczego akurat one cieszą się dużą popularnością? Pierwsze kwestia to przeróżne rodzaje twardości. Materace do łóżeczka z pianki poliuretanowej są średnio miękkie oraz średnio twarde. Gdy w sklepach widać materac, który jest twardy niczym deska, to od razu należy go wyeliminować. Takowe materace nie zapewniają podparcia odpowiedniego. Poza tym komfort snu naszego dziecka jest mocno obniżony. Za twardy materac nie sprawdzi się u malutkich dzieci.

Pianka poliuretanowa to nie tylko jeden rodzaj pianek. Jeśli chodzi o pianki poliuretanowe, to można znaleźć różne ich rodzaje. W ofercie producentów materacy znajdziemy pianki wysokosprężyste, wysokoelastyczne, jak i termoelastyczne. Warto zdecydować się na piankę termoelastyczną. Dlaczego? Wszystko za sprawą dopasowywania się pod wpływem temperatury do kształtu ciała. Z ilością tej pianki u noworodków nie wolno przesadzać. Wystarczy dosłownie kilka centymetrów.

Należy pamiętać także o tym, że materace z pianki poliuretanowej pozwalają na utrzymanie czystości. Dla niemowlaka najlepszym rozwiązaniem są materace ze zdejmowanym pokrowcem. Pokrowiec ten można swobodnie prać w pralce. Dzięki temu nie tylko można utrzymać łatwo czystość, ale materace tego typu pozwalają dziecko powoli odzwyczajać od pieluszek jednorazowych. Do materaca tego typu warto dokupić wodoodporne prześcieradło.

Dodatkowo materace piankowe składające się tylko z przeróżnych rodzajów pianek dopasować można do modeli łóżeczek najbardziej popularnych. Czasami lepszym rozwiązaniem będzie zakup materaca na wymiar. Korzystamy z takiej opcji, gdy potrzebujemy dosyć niestandardowy wymiar materaca dla naszych dzieci.

A może materace lateksowe?

W przypadku noworodków, a także starszego dziecka, możemy wybrać materace wykonane z lateksu. Co należy o tych materacach wiedzieć? Przede wszystkim materac lateksowy jest antyalergiczny. Jednak okazuje się, że to nie jest jedyna zaleta tegoż materaca. Lateks jest bardzo popularnym materiałem. Wszystko za sprawą tego, że lateks jest bardzo elastyczny. Co więcej, lateks to spora elastyczność. Lateks z łatwością dopasowuje się do kształtu ciała dziecka, a także ma dobry wpływ na kręgosłup malucha. Kupując materac do łóżeczka tego typu, można liczyć nie tylko na komfortowy sen, ale także na pełne bezpieczeństwo. Zdrowie naszego dziecka jest przecież najważniejsze.

Lateks nadaje się także dla starszych dzieci. W wielu wypadkach jest to po prostu najlepszy materac dla dziecka.

Materac wykonany z lateksu, czy też z pianki jest wyborem indywidualnym. Najprościej dokonać wyboru, gdy jeszcze naszego noworodka nie ma na świecie. Wtedy ma się więcej czasu i spokojnie można przeanalizować każdy możliwy materiał. Dzięki swojej analizie sami przekonamy się, który materiał będzie dobrym rozwiązaniem.

Jaki rozmiar materaca wybrać?

W ofercie producentów znajdziemy także materace o różnych rozmiarach. W danym sklepie jest ich tak sporo, że totalnie nie wiemy, który rozmiar wybrać.

Wymiary materaca dostosowane powinny być zawsze do wzrostu dziecka. Jak kształtuje się zasada doboru takiego materaca? Zawsze wygląda to w ten sposób, że najlepiej, jeśli materace byłyby dłuższe przynajmniej o dwadzieścia centymetrów od wysokości użytkownika. Jeśli chodzi o materac do łóżeczka noworodka, to pamiętaj, że poza tym, że powinien byś średnio twardy, to powinien mieć zdejmowany pokrowiec oraz rozmiarem powinien być dopasowany do rozmiaru łóżeczka.

A jaka powinna być grubość materaca dla niemowlaka? Czy jest to także odpowiedni parametr? Na pewno grubość materaca jest bardzo istotna. Musimy wiedzieć, że sama grubość jest uzależniona od samej pianki. Istotna jest to, jakiej gęstości jest pianka. Tak naprawdę niemowlaki nie są zbyt wymagające. Wystarczająca okaże się do nich grubość wynosząca od jedenastu do czternastu centymetrów. Taka grubość nie tylko zapewnia komfort snu, a do tego możesz liczyć, że dziecko będzie się rozwijać w sposób odpowiedni i zdrowy. Średnio twardy materac pozwoli na brak dyskomfortu u dziecka. Na pewno dziecko nie będzie boleć kręgosłup, jak i inne części jego ciała. Dzieci na pewno wybór takiego idealnego wręcz materacu docenią.

Nie oszczędzaj na materacu

Gdy kompletuje się wyprawkę dla dzieci, to nie należy na materac oszczędzać. Najtańsze zwykle są te, które są przesadnie miękkie, czy też za twarde. Materac średnio twardy będzie najdroższy, ponieważ będzie najlepszej jakości, a jednocześnie najlepszym wyborem.

Niektórzy rodzice wybierają rzeczywiście najtańszy materac średnio twardy, a później swojego wyboru żałują i to bardzo. Dzieci na takim materacu nie będą się wysypiały. Będą wręcz unikały spania w tym łóżeczku.

Najczęściej najtańsze materace nie mają w zestawie pokrowców. Pokrowiec okaże się kluczowy, aby łóżeczko mogło być utrzymane w czystości. Dzięki pokrowcu nic nie przenika do materaca. Wystarczy takowy pokrowiec wyprać w pralce i mamy problem z głowy. Pianka będzie nieruszona. Musimy przyznać, że taki sposób jest naprawdę bardzo łatwy. Wiadomo, że z dzieckiem jest różnie. Niektóre lubią nabałaganić, czy też podczas snu totalnie zabrudzić swoje łóżeczku. Gdy nieczystości nie przedostaną się do materaca, to będziemy naprawdę w pełni usatysfakcjonowani. Łatwy sposób utrzymania czystości jest dla rodziców bardzo ważny. Powinny to być pokrowce w pełni odporne.

Pozostałe porady dotyczące zakupu materaca

Bardzo się cieszymy, że żyjemy w dzisiejszych czasach, w których mamy dostęp do nowoczesnych technologii i z wieloma ważnymi informacjami możemy się zapoznać, nie wychodząc z domu. Niezmiernie ważne jest to, aby sięgnąć po porady bardziej doświadczonych rodziców. Mamy możliwość poszerzenia swojej wiedzy dzięki blogom prowadzonym przez rodziców, czy też dzięki forom internetowym. Z jakimi poradami w sieci możemy się spotkać?

Po pierwsze nigdy przenigdy nie kupujmy materaca używanego. Nie sprawdzi się także materac, na którym spały nasze starsze dzieci. Jest to nie tylko bardzo niehigieniczne, ale także niezdrowe. Wiadomo, że podczas spania, na materacu powstają zagłębienia, czy też krzywizny. Wybór takowego materaca zwiększa ryzyko przegrzania się naszego dziecka. Po prostu zapada się w te krzywizny. Eksperci nie polecają używanych materacy, ponieważ dla niemowlaków są one za bardzo wysłużone i stają się po prostu za miękkie. Niestety spanie na takim materacu może doprowadzać do SIDS. Co to takiego? Jest to syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej.

Po drugie, powinniśmy zainwestować w odpowiedni pokrowiec, który to ochroni nasz materac przed zmoczeniem, czy też przed zabrudzeniem (zawartość pieluszki, kurz).

Po trzecie (chyba najważniejsze), każdy materac musi posiadać wszelkie certyfikaty, a także atesty. One wszystkie pozwalają nam uzyskać pewność, że jest to wyrób zdrowy i bezpieczny dla naszego dziecka. Bardzo ważne jest także samo bezpieczeństwo składników, a także opinia pozytywna Instytutu Matki i Dziecka.

U niektórych osób wzięcie sobie tych porad do serca, jest kluczem do sukcesu. Wcześniej nie każdy zwracał uwagę na to, aby twardość materaca była odpowiednia, czy też materiał był oddychający. Także grubość była traktowana z przymrużeniem oka. Jest to nie do przyjęcia.

Podsumowanie

Wiedząc już, czym się kierować przy wyborze materaca, będzie nam o wiele, wiele łatwiej. Tego możemy być pewni i to w stu procentach. Podsumowując, zwróćmy uwagę na elastyczność, odpowiednią twardość, pokrowiec, jak i oddychający materiał. Rodzice muszą w końcu zrozumieć, że nie tylko liczy się samo łóżeczko, ale przede wszystkim materac. Zdrowy sen to absolutna podstawa, a z odpowiednio dobranym materacem będzie to w pełni możliwe.

Inne materace będą odpowiednie dla niemowląt, a inne dla dzieci nieco starszych. Jest to całkowicie normalne. W przypadku materaca nigdy nie powinno się kupować niczego na zapas. Jest to mało odpowiedzialne. Dziecko nie rośnie z dnia na dzień, a więc będziemy mieli czas, aby dla swoich dzieci znaleźć oddychający materac, jego odpowiednią twardość, a także pokrowiec w zestawie.

Zagwarantuj dziecku komfortowy sen, a Twój komfort także się poprawi.