Materac nawierzchniowy, materace nawierzchniowe

Materace nawierzchniowe w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność na rynku – są one odpowiedzią na niewygodne łóżko i niezbyt duży komfort spania. Materace nawierzchniowe świetnie sprawdzą się więc szczególnie wtedy, kiedy nie mamy możliwości zamiany materaca głównego. Najczęściej kupowanymi materacami są te wykonane z pianki wysokoelastycznej.

Materac nawierzchniowy wyrównuje powierzchnie spania, czyniąc ją wygodną. Dodatkowo, najczęściej ma on ściągalny pokrowiec, dzięki czemu zapewnia wysoką higieniczność. Budowa materacy nawierzchniowych zapewnia im odpowiedni przepływ powietrza do materaca bazowego, dzięki czemu mamy zapewnione uczucie miękkości oraz elastyczność punktową.

Jednak do dziś otrzymujemy codzienne zapytania na ten temat – wiele osób jest nadal zdezorientowanych co do zasady ich działania. Czym więc jest materac nawierzchniowy? Czy zapewnia odpowiedni komfort snu? Czy faktycznie może wyrównać powierzchnię spania czy jest to może tylko marketing?

Materac nawierzchniowy a komfort snu

Materac nawierzchniowy najczęściej używany jest w celu podniesienia jakości komfortu snu na starej powierzchni spania – nie zawsze bowiem mamy możliwość całkowicie zmienić naszą powierzchnię spania – wiele osób w mieszkaniach śpi na sofach, kanapach czy wersalkach, gdzie nie ma żadnej możliwości stosowania czegokolwiek innego oprócz materaca nawierzchniowego.

Dodatkowo, w materacach nawierzchniowych mamy najczęściej do czynienia ze zdejmowanym pokrowcem, który można prać – dlatego też jest to bardzo higieniczne rozwiązanie.

Jak wiemy, zwykły materac używany w sofach czy wersalkach zazwyczaj jest zbyt twardy, jest także niskiej jakości, bowiem nie jest przeznaczony stricte do spania, tylko do siedzenia, dlatego cechuje go:

  • słaba jakość snu
  • brak dopasowania się do kształtu ciała
  • brak wpływu na jego twardość
  • negatywny wpływ na poszczególne partie kręgosłupa
  • negatywny wpływ na temperaturę ciała podczas spania oraz optymalną cyrkulację powietrza

Materace nawierzchniowe a pianka termoelastyczna

Materac nawierzchniowy może być wykonany z różnych materiałów. Jak ze wszystkim, odpowiedni materac nawierzchniowy to wypadkowa wielu zalet, ale także wad różnych rodzajów materacy nawierzchniowych, które wymienimy poniżej.

Niezależnie jednak od rodzaju materaca nawierzchniowego, należy pamiętać, iż źle dobrany materac nawierzchniowy, niezależnie od materiałów, z jakich został wyprodukowany, nie posłuży dobrze jako wyrównanie powierzchni spania. Należy sobie także zadać pytanie przed wyborem materaca – czy chcemy utwardzić nasz materac główny czy może go zmiękczyć?

Twardość materaca nawierzchniowego ma bowiem ogromne znaczenie – trzeba ją dobrać nie tylko ze względu na konkretny typ materaca nawierzchniowego, ale także zawsze trzeba liczyć się z naszym podłożem i tym, jak nasz nowy materac nawierzchniowy się do niego dostosuje. Odczucie twardości materacy nawierzchniowych zależy więc

Jaki materac nawierzchniowy wybrać do mojej powierzchni spania?

Czym różnią się poszczególne materace nawierzchniowe od siebie i jakie może to mieć znaczenie dla nas w czasie snu?

Materace nawierzchniowe pianki termoelastycznej oferują dobrą równowagę pomiędzy komfortem i wsparciem. Są miękkie, a jednocześnie zapewniają odpowiedni poziom podparcia. Pianka wysokoelastyczna odpowiednio dopasowuje się do ciała i równomiernie rozkłada ciężar osoby śpiącej.

Dobrze zaprojektowany materac nawierzchniowy powinien mieć wbudowany mechanizm chłodzący, nazywany również włóknem klimatyzującym.

Materace nawierzchniowe z mieszanki bawełny i poliestru są jednymi z najtańszych na rynku. Naśladują uczucie spania na materacu nawierzchniowym – są lekkie i ogólnie przewiewne. Ich wadą jest to, że łatwo się zużywają. Wypełnienia mają tendencję do przesuwania się z jednej strony na drugą – a więc materac nawierzchniowy wykonany w tej technologii nie jest w stanie zapewnić długotrwałego komfortu przy bardzo niskim podparciu, co wpływa na komfort snu.

Materac nawierzchniowy lateksowy, o właściwościach ortopedycznych, jak sama nazwa wskazuje zbudowany jest głównie z pianki lateksowej, wykonany jest z naturalnego materiału odpornego na roztocza i bakterie i zazwyczaj doskonale wyrównuje powierzchnię spania, co wiąże się z błyskawiczną poprawą komfortu snu. Jest hipoalergiczny – z wyjątkiem osób uczulonych na lateks. Jest to jednak droższy rodzaj, jeśli chodzi o materace nawierzchniowe. Należy jednak pamiętać, iż materac nawierzchniowy, którego głównym składnikiem jest lateks jest nieco droższy od innych.

Materac nawierzchniowy wykonany z wełny jest jednym z najdroższych na rynku. Posiada właściwości termoregulacyjne, ale z uwagi na to, że ludzie przeważnie nie chcą inwestować dużych pieniędzy w materac, który najczęściej jest tylko stosowany jako idealne rozwiązanie na chwile, jest bardzo rzadko stosowany. Czasem do wełninaych materacy stosowana jest jeszcze pianka VISCO oraz wkład pobudzający krążenie krwi i utrzymujący odpowiednie ciepło.

Materac nawierzchniowy z pianki poliuretanowej jest jednym z najbardziej miękkich materacy nawierzchniowych na rynku. Ich odczucie jest podobne do tego z kołdry wypełnionej pierzem.

Podobnie, jeśli chodzi o materace nawierzchniowe z bawełny i mieszanki poliestrowej, pierze może się zbijać na jednej stronie bardziej niż na drugiej, tracąc w ten sposób odpowiednie podparcie dla ciała. Pierze może również przeciekać i wydostawać się na zewnątrz tkaniny.

Cienki materac nawierzchniowy czy gruby?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, jak elastyczne podłoże będzie pod warstwą materaca nawierzchniowego. Materac nawierzchniowy powinien być zawsze dobrany pod względem podłoża o średniej twardości, do jakiego jest dostosowany.

Odpowiednio dobrany typ materaca do swoich potrzeb sprawi, iż twardość powierzchni naszego łóżka zapewni nam wygodny sen, materac nie będzie się przesuwał ani odkształcał.

Kup materac nawierzchniowy w sklepie I-Materac.pl

W naszej ofercie znajdziecie Państwo pełną ofertę materacy nawierzchniowych o różnej skali twardości oraz wykonanych z różnych materiałów, których głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu snu dla łóżka w sypialni, dla którego nie mamy możliwość zamiany materaca, który najczęściej jest wbudowany w wersalkę lub sofę.

Dobry materac nawierzchniowy może zapewnić nam dodatkową amortyzację podczas snu, gdyż ich głównym celem jest sprawienie, by stare, wysłużone powierzchnie spania były bardziej miękkie i wygodne.

Jeśli więc zastanawiasz się nad materacem tylko dlatego, że Twój materac jest zbyt twardy, ten typ materacy jest właściwym rozwiązaniem.

Materace nawierzchniowe, w zależności od materiału i sposobu pielęgnacji, mogą służyć przez 5-10 lat. Jeśli jednak widzisz w swoim obecnym głównym materacu duże oznaki zużycia, takie jak nierówna powierzchnia czy uszkodzenia mechaniczne, materac nawierzchniowy może okazać się niewystarczający, aby zapewnić nam odpowiedni komfort snu.