Materac kokosowy – czy warto kupić materac z kokosem?

Materac kokosowy, to materac z wbudowaną matą kokosową w środku.

Materace z kokosem najczęściej posiadają dwie strony twardości materaca – po jednej stronie, gdzie mata kokosowa nie jest obecna znajduje się strona miększa, a po drugiej stronie, gdzie jest obecny kokos, mamy stronę twardszą.

Zobacz też: Jaki materac wybrać? Top 5 materacy

Niewątpliwą zaletą materacy kokosowych jest więc to, iż najczęściej posiadają dwie najpopularniejsze strefy twardości H3/H4.

materace z kokosem - komfort snu
Wygląd maty z kokosa

Najczęściej maty kokosowe zawierają materace sprężynowe – stosowanie maty kokosowej z jednej strony poprawia żywotność materaca, a także wzmacnia jego twardość, udoskonalając także właściwości antyalergiczne.

Ale czy materace kokosowe będą odpowiednie dla każdego? Czy kokos jest dobrym i ekologicznym składnikiem? Tego i innych rzeczy dowiesz się z tego poradnika.

Materace kokosowe a komfort snu

Materace kokosowe polecane są osobom, które dużą uwagę przywiązuję do tego, jaka jest twardość materaca.

Odpowiednio dobrany materac z włókien kokosowych zapobiega rozwojowi bakterii, zawiera szereg właściwości antyalergicznych oraz zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Co ważne, jest on polecany osobom lubiącym spać na twardszym podłożu, ale nie tylko.

z kokosem materace
Budowa materaca piankowego z kokosem

Zobacz też: Materac piankowy czy sprężynowy?

W dodatku, musimy pamiętać, że jeśli chodzi o materace z kokosem to mata kokosowa najczęściej jest obecna wyłącznie z jednej strony – dlatego druga strona może być odpowiednia dla osób niekoniecznie lubiących spać na twardych powierzchniach.

Właściwości kokosa, oprócz tego, że zapobiegają rozwojowi roztoczy, zapewniają odpowiedni przepływ powietrza, odprowadzając wilgoć – jest to kluczowe zwłaszcza dla osób o większej wadze, narażonych na nadmierne pocenie się w nocy.

Dla kogo materac kokosowy?

Materac z włókien kokosowych sprawdzi się dla osób lubiących spać na twardszym podłożu, które tworząc punkty podporowe o odpowiedniej stabilności są wybawieniem dla ich pleców.

Sprawdzą się więc dla osób o większej masie ciała, które mają problemy z zapadającymi się materacami lub po prostu dla wszystkich, którzy uwielbiają twarde, stabilne podłoża.

materace kokosowe rozmiar
Pianka i kokos – najczęstsze połączenie

Wypełnione dobroczynnymi składnikami wspomagającymi sen, materace kokosowe są naturalnie oddychające, chłonne i sprężyste, dzięki czemu stwarzają doskonałe warunki do spania.

Osoby cierpiące na astmę i alergię również odkryją zalety włókna kokosowego, ponieważ ułatwia ono oddychanie dzięki naturalnym właściwościom antyalergicznym.

Twardy materac z matą kokosową

Twardość materaca będzie zależeć nie tylko od tego, jakiej jakości mata kokosowa została użyta w środku, ale także od tego, z jakim rodzajem budowy materaca mamy do czynienia – czy jest to zwykły materac nawierzchniowy, czy może materac z pianki termoelastycznej lub też elastycznej pianki flexifoam.

zdrowy sen w naturalnej pozycji ciała znacznie zwiększa komfort spania
Mata z kokosu stanowi utwardzenie pianki

Musimy pamiętać, że żaden materac nie jest zbudowany wyłącznie z maty kokosowej. Maty kokosowe są dodatkiem w materacach dla wygodnego snu.

Kokos najczęściej jest łączony z takimi technologiami jak sprężyna kieszeniowa będąca w materacu. Mata kokosowa jest łączona zarówno więc z materacami sprężynowymi, jak i materacami piankowymi.

Warto zdecydować się na sprężyny podparte kokosem z uwagi na fakt, iż zapewniają one odporne na odkształcenia podłoże, które posłuży nam długie lata.

Czy materac kokosowy jest dobry?

Jakość materaca i to, jaki będzie zapewniał komfort spania zależy nie tylko od pianki i sprężyn obecnych w materacu, ale także tego, jaka jest twardość produktu oraz odporność na odkształcenia.

Musimy zawsze dobierać wszystkie produkty do spania w taki sposób, aby spełniały nasze oczekiwania. Zbyt twarde materace będą powodowały problemy z kręgosłupem, ale nie możemy zapominać także o innych elementach naszej sypialni takich jak odpowiednio dobrane poduszki.

Materac kokosowy – zalety

Materac kokosowy jest naturalnie odporny na wilgoć. Jest także włóknem oddychającym, co oznacza, że zwykłe materace ze standardowych tkanin są zazwyczaj bardziej narażone na wchłanianie potu i wilgoci, co staje może się stać pożywką dla grzybów czy też pleśni.

Materac z włókna kokosowego jest odporny na rozwój pleśni, ponieważ umożliwia odparowywanie wilgoci.

Materac taki jest także naturalnie twardym materiałem. Jednak wielu dorosłych uważa, że jest on zbyt twardy dla ich ciała, dlatego nie należy zbyt pochopnie wybierać materaca kokosowego – a jeśli już wybieramy go, to wybierzmy dwustronny – z dwoma strefami twardości, które możemy dopasować pod swoje potrzeby..

materac z maty kokosowej
Sprężyny i kokos to pewne połączenie

Materac kokosowy to świetny wybór, jeśli chodzi o kontrolę nad roztoczami. Materace kokosowe są o wiele bardziej odporne na kolonizację przez roztocza niż materace z włókien syntetycznych.

Z kolei kokosowe materace do łóżeczka są dobrymi materacami całorocznymi dla dzieci, ponieważ dobrze regulują temperaturę temperaturę ciała dziecka.

Włókno kokosowe nie jest także złym wyborem z punktu widzenia ochrony środowiska (choć, jak wszędzie, są plusy i minusy).

Materac kokosowy – wady

Materac kokosowy jest cięższy niż zwykły materac z pianki, dlatego wybierając materac dla siebie koniecznie dowiedz się, czy stelaż Twojego łóżka jest w stanie wytrzymać cięższy napór. Waga jest ważnym czynnikiem przy wyborze materaca dla dorosłego, ale też materaca do łóżeczka, gdyż w tym drugim przypadku będziesz często podnosić materac, aby zmienić prześcieradło.

W tańszych materacach, niskiej jakości włókno kokosowe może oddzielić się od lateksowego “kleju” i zacząć wystawać z materaca.

Ponieważ większość producentów materacy stosuje kokos w połączeniu z innymi materiałami, nie stanowi to większego problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na konstrukcję materaca, aby upewnić się, że inne materiały nie wchłoną włókna kokosowego i że jest on odpowiedniej jakości.

materac pianka termoelastyczna i materac kokosowy
Wystające włókna kokosowe

Włókno kokosowe nie jest tak trwałe jak sprężyny kieszeniowe. Podczas gdy średnia wytrzymałość materaca sprężynowego wysokiej jakości może dobić do 15 lat, średnia żywotność materaca kokosowego mieści się w przedziale 8-10 lat.

Chociaż materace kokosowe są w istocie bardziej odporne na wilgoć, to nie radzą sobie dobrze w przypadku zalania go wodą. Jeśli więc zdecydujesz się na kokosowy materac, zabezpiecz go woodoodpornym pokrowcem.

W przypadku zalania warstwy kokosowej, mata straci swoje wszystkie właściwości.

Materace kokosowe – nasz wybór

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania odpowiedniego materaca z włóknem kokosowym, mamy dla Ciebie kilka najlepiej dobranych propozycji pod kątem jakościowym jak i cenowym.

materac kokosowy 3

#3 Materac kokosowy ISleep Comfort

Ten materac piankowy o grubości 10 cm to połączenie wysoko plastycznej pianki uzupełnionej warstwą kokosową, która utwardza jedną stronę materaca. Idealny wybór dla osób śpiących samodzielnie.

materac kokosowy 2

#2 Materac kokosowy ISleep Care Comfort

Materac wykonany w technologii sprężynowej, podparty pianką i włóknem kokosowym, o łącznej wysokości 18 centymetrów. Sprężyny i pianka dobrze amortyzują ruch, zapewniając wysoki komfort spania.

#1 Materac kokosowy 9 strefowy Natural Comfort

Bestseller wśród materacy kokosowych, tysiące sprzedanych sztuk. Połączenie trzech technologii – wysokiej jakości pianki wspartej systemem sprężyn oraz naturalnym wkładem z kokosa sprawiają, iż materac posiada właściwości ortopedyczne, dzięki którym idealnie dopasowuje się do kształtu ciała.

Dodatkowo, materac jest dwustronny, a każda ze stron cechuje się innym stopniem twardości, dlatego można go bezproblemowo dopasować do swoich potrzeb.