Za twardy materac objawy i co z tym zrobić?

Twardy materac jest naprawdę idealnym wyborem dla niektórej grupy ludzi. Przy wyborze materaca, powinniśmy wybrać odpowiednią twardość, która musi być dopasowana do naszej wagi – zbyt twardy materac powoduje ból pleców tak samo jak zbyt miękki materac.

Źle dobrany materac to ciężar dla kręgosłupa – z czasem pojawią się bóle, mogą nastąpić wybudzenia nocne czy niemożność wygodnego ułożenia się do snu. Nieodpowiednio dobrany nowy materac może pozbawić Cię komfortu snu, utrudnić przepływ krwi, czy nawet spowodować zaburzenia snu.

Jak rozpoznać materac zbyt twardy? Co zrobić, aby takowego nie wybrać?

materac

Po czym rozpoznamy zbyt twardy materac?

Twardość materaca jest bardzo ważna. Niestety wciąż sporo osób udaje się do sklepów z materacami i kompletnie nie ma pojęcia, co wybrać. Czy można polegać na sprzedawcach? Nie do końca.

Bardzo łatwo jest w podjąć nieodpowiednią decyzję, której będziemy w przyszłości żałować. Jednoznacznie nie można odpowiedzieć na pytanie, jaka twardość materaca będzie odpowiednia, nawet jeśli wypróbujemy materac w sklepie stacjonarny. Dlaczego?

Ponieważ w sklepie stacjonarnym nie śpimy na materacu, a jedynie na nim leżymy lub siedzimy. To sprawia, że okres używania jest zbyt krótki, aby uznać, jakie będą skutki spania na danym materacu. Potrzebujesz minimum 3 nocy na materacu, żeby upewnić się, że jest on dopasowany do każdej części ciała.

Aby zminimalizować skutki spania na zbyt miękkim materacu w złym ułożeniu kręgosłupa, należy wybrać materac z pianki wysokoelastycznej, bowiem materace wypełnione pianką wysokoelastyczną stanowią największy komfort snu dla dolnej części pleców.

Bóle kręgosłupa

Najważniejszym i tak naprawdę pierwszym objawem źle dobranego materaca jest ból kręgosłupa.

Gdy rano budzimy się z bólem kręgosłupa, to dyskomfort ten może nam towarzyszyć nawet przez cały dzień. Gdy uda się nam już rozluźnić nieco stawy i mięśnie to minie, ale najpewniej w nocy znów się pojawi. Wówczas po prostu materac jest za twardy.

za twardy materac bóle kręgosłupa
Za twardy materac może powodować dyskomfort w postaci bólu kręgosłupa

Bóle głowy

Zbyt twardy materac może także powodować bóle głowy. O jakich bólach mowa? Przy twardym materacu najczęściej są to byle głowy bardzo intensywne oraz długotrwałe. Gdy widzimy u siebie tego rodzaju dyskomfort, to zwróćmy uwagę w pierwszej kolejności na nasz materac, a później skupmy się na poduszce. Być może z nią również jest coś nie tak.

Problemy z mięśniami i karkiem

Gdy nasz materac jest za twardy, to często towarzyszą nam skurcze oraz drętwienia mięśni. W trakcie snu wytwarza się ucisk na naczynia krwionośne, dlatego po wstaniu pojawiają się takie objawy jak poczucie drętwienia oraz dosyć nieprzyjemne skurcze.

spanie a drętwienie karku

Problemy ze spaniem

Sporo osób ma problem ze spaniem. Niekiedy jest to typowy problem z zaśnięciem, a w innych przypadkach budzimy się kilka razy w nocy. Gdy materac jest zbyt twardy, to dosyć trudno jest nam znaleźć pozycję, która okaże się idealna do spania.

Nie robimy nic innego, jak tylko się wiercimy i poszukujemy dla siebie odpowiedniego ułożenia naszego ciała. Możemy to potraktować jako znak ostrzegawczy. Powinna się nam zapalić czerwona lampka z tyłu głowy.

Dlaczego za twardy materac nie jest dobrym wyborem?

Niestety, ale zarówno za miękki materac, jak i ten za twardy nie jest dobrym wyborem. Naszym tematem przewodnim nie jest jednak dziś miękki materac, a jego odwrotność. Zakup zbyt twardego materaca nie jest dobrym pomysłem.

Zbyt twardy model może być niebezpieczny dla osób, które to mają problem z podnoszeniem się, czy też z poruszaniem się samodzielnym. Materac tego typu zwiększa ryzyko powstawania odleżyn. Zbyt twardy materac nie jest także polecany dla osób, których skóra jest delikatna oraz cienka. Nie nadaje się dla osób schorowanych, starszych, a także dla dzieci.

Spanie na zbyt twardym materacu nie pozwala na regenerację organizmu, powoduje napięcie mięśniowe, drętwienia kończyn, a także zaburza komfort snu.

Co zrobić, aby materac nie był zbyt miękki, ani też zbyt twardy?

Nie musimy kupować całkiem nowego materaca – możemy kupić materac nawierzchniowy, jednak wcześniej musimy znać oznaczenia materaców.

Materac nawierzchniowy o oznaczeniu H1 to materiał o dużej miękkości, który jest przeznaczony dla osób poniżej sześćdziesięciu kilogramów. Z kolei H2 to materac o średniej miękkości. Nadaje się dla osób ważących od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu kilogramów.

Kolejne oznaczanie to H3 (średnia twardość dla osób ważących od 80 do 100 kilogramów), H4 i H5. Materace oznaczone jako H4 i H5 to materace o sporej twardości. Najbardziej się one sprawdzają u osób, które ważą powyżej stu kilogramów lub takich, które naprawdę lubują się w twardej strukturze.

za twardy materac objawy
Skala twardości materacy

Gdy kupujemy w stacjonarnym sklepie, to najlepiej wykonać tak zwany test płaskiej dłoni. Wystarczy, że się położymy na plecach i wsuniemy rękę pomiędzy materac a plecy.

Jeśli dłoń przechodzi bardzo gładko na drugą stronę, to jest to twardy materac, z którego zakupu nie będziemy zadowoleni. Gdy tylko się pojawią pewne wątpliwości, które dotyczą doboru materaca do wzrostu, wagi, czy też stanu zdrowia, to warto porozmawiać z fachowcami.

Samodzielne podejmowanie decyzji może źle się skończyć. Może się okazać, że kupi się zbyt twardy materac, który będzie się nadawał jedynie do wymiany. Na zbyt twardym materacu po prostu nie będzie nam wygodnie. Gdy mamy codziennie odczuwać ból kręgosłupa, to nie jest to rozwiązanie dla nas.

Z czego wykonane są twarde materace?

Materace są wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej jest to pianka termoelastyczna. Jeśli chodzi o budowie materaca z pianki termoelastycznej, czy też wysokoelastycznej, ten pierwszy cechuje się tym, iż pianka dostosowuje się do temperatury naszego ciała.

W przypadku, gdy zależy nam na twardości, materace wykonane z pianki wysokoeleastycznej, czy też te wykonane z pianki lateksowej powinny być naszym pierwszym wyborem.

Materac ma olbrzymi wpływ na to, czy się wyśpimy, czy też nie. Jeśli więc mamy pewność, że nasze plecy nie są przystosowane do spania na twardym podłożu, powinniśmy unikać twardego materaca. Nie będziemy się musieli martwić o jakość snu, czy też o obranie optymalnej pozycji.

Koniec z zaburzeniami snu oraz z byle jakimi materacami. Również cienki materac nie do końca się sprawdzi. Warto zaufać ekspertowi i wraz z nim podjąć ostateczną decyzję.

Za twardy materac – najczęściej zadawane pytania

Co zrobić gdy materac jest twardy?

W takim przypadku najlepiej kupić materac nawierzchniowy, zwany również nakładką na materac. Znacznie obniży on twardość naszego materaca, sprawiając, iż jego powierzchnia będzie bardziej miękka i tym samym spanie na nim stanie się przyjemniejsze.

Jak poznać, że materac jest zbyt twardy?

Najczęstszymi objawami zbyt twardego materaca są: bóle kręgosłupa, niemożność odpowiedniego ułożenia się do snu, trudność w zasypianiu, wybudzenia nocne, sztywność karku w ciągu dniu czy też bóle głowy i problemy z mięśniami.

Co zrobić, żeby materac był miękki?

Jeśli chcemy, aby nasz materac był miękki, ale jednocześnie nie chcemy wydawać zbyt dużej sumy na całkiem nowy materac, warto zainwestować w materac nawierzchniowy, dzięki któremu powierzchnia naszego spania stanie się znacznie bardziej miękka.

Czy spanie na twardym materacu jest zdrowe?

Nie dla każdego. Materac zawsze musi być odpowiednio dobrany do naszego kształtu ciała oraz wagi. Dla jednych osób odpowiednie podparcie będzie zapewniał twardy materac, a dla innych miękki.