Jaki materac wybrać?

Jaki materac wybrać? To pytanie zadaje sobie prawie każdy z nas – a przynajmniej każdy, kto jeszcze nie trafił na idealny materac. Dobry materac to taki, który zapewni odpowiednie podparcie dla naszego kręgosłupa, co z kolei wpłynie na komfortowy sen i lepsze samopoczucie.

Jak wiemy, odpowiedni sen jest jednym z najważniejszych sposobów na utrzymanie odpowiedniego stanu zdrowia i energii, dlatego wybór odpowiedniego materaca jest bardzo ważny.

Materac jest ogromnym czynnikiem wpływającym na naszą zdolność do dobrego snu, jednak wiele osób zapomina o jego znaczeniu i używa materaca, który nie zapewnia wystarczającego wsparcia i komfortu.

Nowy materac może być sporą inwestycją, ale podjęcie tego kroku może wpłynąć na Twoją zdolność do lepszego snu i zwiększenia energii. Jak w przypadku każdego większego zakupu, należy pamiętać, aby wybierać mądrze. Aby pomóc Ci zorientować się, jak wybrać materac, przedstawiamy najważniejsze informacje kawałek po kawałku.

Dzięki temu przewodnikowi zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci znaleźć wygodny materac o odpowiedniej twardości i właściwościach, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni Ci doskonały sen każdej nocy.

Jaki materac wybrać – miękki czy twardy – jak dobrać materac?

Wybierając materac musisz uświadomić sobie, jakiego tak naprawdę potrzebujesz materaca – rekomendacje innych osób, które zapewniły sobie już odpowiednie podłoże snu, mogą być tutaj bardzo mylne, ponieważ materac jest dobierany wedle bardzoindywidualnych potrzeb i upodobań. Jeśli po ułożeniu się na wznak na obecnym materacu, pozycja leżącej osoby przyjmuje naturalne krzywizny, materac jest odpowiednio dobrany.

Według badań statystycznych 74% ludzi śpi na boku, 16% na plecach i tylko 10% ludzi śpi na brzuchu.

Jeśli należysz do pierwszej, najpopularniejszej grupy osób pamiętaj – to, iż na danym materacu dobrze się siedzi czy też dobrze Ci się leży się na wznak nie oznacza wcale, iż nie może on powodować bólu pleców lub innych części ciała w przypadku spania we wspomnianej pozycji bocznej.

Jeśli jednak nie czujemy się komfortowo na swoim podłożu do spania, leżenie 15 minut w jednej pozycji, jaka by ona nie była, sprawia, iż nasze ciało się męczy lub zaczyna nas coś boleć – wtedy z pewnością mamy do czynienia z materacem źle dobranym, niezależnie od twardości i zastosowanej technologii.

Czy twardsze materace są lepsze?

Często też spotykamy się z opinią od osób, które jeszcze nie wiedzą, jaki materac wybrać, iż im twardszy materac tym lepiej jest wykonany – dzieje się tak, gdyż dawniej do produkcji materacy stosowano proste sprężyny bonnelowe, a ich twarde podłoże sprawiały, że takie materace miały bardzo długą żywotność oraz odporność na odkształcenia.

Dzisiaj jednak sprawa ma się nieco inaczej i materac miękki może być równie wytrzymały, co jego twardy odpowiednik.

Idealny materac, który odpowiadałby każdemu z nas nie istnieje – a to dlatego, że najlepszy materac musi być dobrany pod każdą osobę indywidualnie. Prawidłowo dobrany materac będzie dopasowywał się do kształtu ciała, przez co łatwiej będzie o komfort snu.

Są osoby, które preferują tylko materace twarde. Z kolei inni ludzie będą chcieli kupić wyłącznie miękki materac – od twardości materaca zależy komfort zdrowego snu. Jeden materac będący odpowiedni dla kogoś innego, nie musi wcale oznaczać idealnego materaca dla Ciebie.

Twardość podłoża w materacu zależy nie tylko od pianki wysoelastycznej, jakim wypełniony jest materac, ale także wagi i kształtu ciała każdego z nas.

Jaki materac wybrać – tani czy drogi?

Na cenę materaca bezpośredni wpływ mają surowce, z których został wykonany oraz sam proces produkcji. Czy dobry materac musi być zawsze drogi? Niekoniecznie.

materac kieszeniowy

Na rynku jest wiele dobrych materacy, wykonanych w technologii pianki wysokoelastycznej, które można zakupić do 1000 złotych.

Materace z trwałych surowców naturalnych (takie jak wybrane materace lateksowe) są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych (np. w skład których wchodzi pianka poliuretanowa). Do tańszych materacy należy na pewno zaliczyć dwa rodzaje podłoża – materac piankowy oraz materac sprężynowy.

Odpowiednio dobrany materac pod odciążenie kręgosłupa – pianka termoelastyczna

Jeśli dopiero zaczynasz szukać nowego materaca, zapewne zauważyłeś, że liczba opcji może przyprawić o zawrót głowy – na rynku mamy dostępne różne materace, o bardzo zróżnicowanym przedziale cenowym.

Jak wybrać dobry materac? Odpowiednio dobrany materac to taki, który będzie pasował nam pod względem stref twardości. Poczucie twardości to jednak sprawa bardzo indywidualna.

jak dobrać materac z pianki termoelastycznej
Odpowiednia pozycja spania ma kluczowe znaczenie

Dla jednego twardy materac będzie odpowiednim wyborem, podczas gdy dla innej osoby materace twarde nie będą wchodziły w ogóle w grę, powodując uciążliwy pleców.

Tak samo leżenie w zapadniętym, zbyt miękkim materacu, w którym ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie będzie sprawiać, iż nasze plecy nie będą odpowiednio odpoczywały.

Pomocnym sposobem na zorientowanie się w sytuacji jest zastanowienie się nad typami materacy. Prawie wszystkie materace można określić jako jeden z pięciu typów:

 • materace piankowe
 • materace sprężynowe
 • materace kieszeniowe
 • materace lateksowe

Materace piankowe

Materac piankowy jest wykonany w całości z pianki i bez cewek. Zapewnia on ponadprzeciętne dopasowanie do kształtu ciała, redukcję nacisku i izolację ruchu, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem dla osób śpiących na boku i par.

materac piankowy

Najczęściej stosowane pianki w tych materacach to pianki termoelastyczne lub tzw. PU (skrót od pianki poliuretanowej).

Stosując materac piankowy wysokiej jakości nie trzeba się bać o odczuwanie ruchów drugiej osoby. Obecnie produkowane materace elastyczne dobrze izolują ruchy śpiących osób.

Materace sprężynowe

Materac sprężynowy ma system podparcia zbudowany ze sprężyn, elementów wspierających oraz z odpowiedniego poszycia.

Sprężyny zapewniają pewne podparcie, niestety materacom sprężynowym często brakuje ulgi w nacisku. Ich powierzchnia spania jest bardziej gęsta i ma ograniczoną izolację ruchów. Zalety materaca sprężynowego to na pewno niska cena.

Materac sprężynowy
Materac sprężynowy

Materace hybrydowe

Materac hybrydowy składa się z dwóch głównych elementów: rdzenia wspierającego na bazie materaca sprężynowego oraz piankę o dużej wytrzymałości.

Poszczególne warstwy mogą zawierać piankę lub lateks, a czasami nawet krótszą warstwę cewek (tzw. micro-coils). Innymi słowy, ten rodzaj to materaca to połączenie dwóch powyższych – materaca piankowego oraz materaca sprężynowego.

Materac piankowy a materac hybrydowy
Różnica między materacem piankowym a materacem hybrydowym

Materace te zapewniają mieszankę sprężystości i wyprofilowania z niskim zatrzymywaniem ciepła i mogą być dobrym wyborem dla śpiochów w każdej pozycji, w zależności od tego, jak są zbudowane.

Materac hybrydowy to produkt, który łączy w sobie zalety materaca sprężynowego i materaca piankowego .

Materace lateksowe

Materac lateksowy to taki materac, którego wszystkie warstwy są wykonane z gumy lateksowej.

Oferują one najwyższej klasy sprężystość i trwałość przy umiarkowanym wyprofilowaniu. Jeśli są wykonane z naturalnego i organicznego lateksu, stanowią najlepszy wybór wśród świadomych ekologicznie kupujących. Materac lateksowy najczęściej jest idealnym wyborem dla dzieci.

materac lateksowy
Budowa materaca lateksowego

Jaki materac wybrać – twardy czy miękki?

Najważniejsze czynniki, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę odpowiadając na pytanie “jaki materac wybrać” to:

 • twardość materaca i jego trwałość
 • wysokiej jakości pianka termoelastyczna
 • jakość materaca dobrana pod ciężar ciała
 • odpowiednie wypełnienie materaca dopasowujące się do kształtu ciała
 • odpowiedni pokrowiec materaca
 • elastyczność materaca
 • długa żywotność materaca
 • odpowiedni sposób szycia pokrowca
 • jakość materiałów – nie zawsze zastosowanie takich składników jak włókno kokosowe czy korzystanie z pianki termoelastycznej zapewnią odpowiedni komfort
 • wykonanie z naturalnych włókien – włókno materaca ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o temperaturę ciała osoby w czasie snu

Ale to nie wszystko. Wybór odpowiedniego materaca zależy także od strefy twardości, jaka jest dla nas komfortowa.

Twardość materaca – oznaczenia H1, H2, H3, H4, H5 – co oznaczają?

W największym skrócie oznaczenia H to po prostu stopnie twardości materaca.

Im strefa mniejszej twardości, tym materac będzie bardziej miękki. Nic nie stoi na przeszkodzie na tym, aby jeden materac był z rozgraniczeniem twardości – to znaczy, aby strona górna miała inną twardość materaca niż strona dolna.

Strefy twardości oznaczają:

 • H1 – materac miękki
 • H2 – materac średnio miękki
 • H3 – materac średnio twardy
 • H4 – materac twardy
 • H5 – materac bardzo twardy
odpowiedni materac względem twardości
Jaki materac wybrać – skala twardości materacy

Z tymże należy pamiętać, iż oznaczenia te mają charakter bardzo ogólny. Oznacza to tyle, iż na przykład oznaczenie H3 oznaczające materac średnio twardy w praktyce jest materacem miękkim dla większości dorosłych osób.

Co więcej, inne odczucie twardości będzie w materacu wypełnionym pianką termoelastyczną w porównaniu z wypełnieniem na przykład pianką poliuretanową. W dodatku, w materacach ustabilizowanych przekładkami kokosowymi wrażenie miękkości może być jeszcze bardziej odbiegające od norm stosowanych przy innych rodzajach materacy.

Jeśli spałeś kiedyś na materacu o twardości H3 i był dla Ciebie idealny – wybierz materac H3.

Wybór materaca a stelaż łóżka

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać zadając pytanie jaki materac wybrać – stelaż w naszym łóżku – to on zapewnia odpowiednie podparcie dla samego materaca. Otóż odpowiednio dobrany stelaż pod materac znacznie ułatwia wentylację materaca, co również ma szczególne znaczenie dla komfortu snu.

Pamiętaj – tylko twarde materace z podkładkami kokosowymi i sprężynami kieszeniowymi o średnicy 5,5 cm można umieszczać na stelażu, gdzie odstęp między listwami nie przekracza 8 cm. Wszystkie inne materace winny być podparte stelażami o gęstości listew 3- 4cm.

Wybór stelaża jest tak samo ważny, jak i to, jaki materac wybrać

Mało kto pamięta o tym przy zakupie łóżka, ponieważ zazwyczaj to materac dobiera się do łóżka a nie łóżko do materaca. W dodatku przy zakupie łóżka największe znaczenie mają zazwyczaj wrażenia estetyczne, a nie jakość stelaża.

Właściwości materaca dopasowane do łóżka

Aby wybrać materac odpowiedni dla siebie, musisz wiedzieć, iż Jeśli kupujesz materac z wyższego budżetu, pamiętaj, że dodawana standardowa półka do łóżka w niższym budżecie jest zwykle gorszej jakości i nie nadaje się do wykorzystania z lepszym materacem.

Do materaców na sprężyny kieszeniowe, materaców lateksowych oraz z pianek termo zaleca się stosowanie stelażów z listew giętych.

Jeśli dotrwałeś do tej części tekstu, z pewnością możemy stwierdzić, iż szukasz materaca.

Wybrane materace piankowe będą dobrym rozwiązaniem dla osób szukających ekonomicznych rozwiązań, które wiedzą, że materac nie posłuży im dłużej niż 5 lat, zaś wybrane materace kieszeniowe spełnią swoją rolę w przypadku osób poszukujących rozwiązań nieco bardziej dopasowujących się do ciała.

Jaki materac wybrać – 5 najlepszych materacy dla Ciebie

Jeśli nie jest do końca jeszcze przekonany, jak dopasować materac do spania względem twardości do swojej budowy ciała, przedstawiamy Ci 5 najpopularniejszych materacy z oferty naszej firmy, by pomóc Ci w odpowiedzi na pytanie, jaki materac wybrać.

Miejsce 5 – Materac Piankowy ISleep Standard

wybór materaca - dobry materac

Materac do spania ISleep Standard to idealne rozwiązanie dla osób, które preferują piankę, która dopasowuje się do kształtu ciała, ale jednocześnie nie chcą wydawać dużo pieniędzy, aby wybrać materac.

Materac posiada trzy warstwy pianki o podwyższonej elastyczności i różnej gęstości, które zapewniają odpowiedni komfort snu. Polecany jest dla osób śpiących samodzielnie, którzy lubią raczej miękkie, standardowe podłoża.

Sprawdź dostępne rozmiary: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 160×200

Miejsce 4 – Materac profilowany masujący Hybrid

Materac ten jest wypełniony specjalnym rodzajem pianki stworzoną z myślą o tym, by jak najlepiej dopasować się do ciała osoby śpiącej. Pozwala to odpowiednio odpocząć, tym samym rozwiązując wszelkie nawracające bóle kręgosłupa.

Sprawdź dostępne rozmiary: 80×200, 90×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200

Miejsce 3 – Materac 7 strefowy Hilding

jaki materac wybrać 7 stref

Materac ten jest wypełniony specjalnym rodzajem wysokiej jakości painki premium Flexifoam, który daje wyjątkowy komfort i poczucie miękkości, zapewniając optymalne wsparcie dla kręgosłupa oraz całego ciała.

Sprawdź dostępne rozmiary: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 180×200

Miejsce 2 – Materac 9 strefowy ISleep Max Comfort

jaki materac wybrać 9 stref

Polecany przede wszystkim tym, którzy cenią sobie delikatne i miękkie powierzchnie. Za wygodę w tym materacu odpowiada wysokiej jakości technologia sprężynowa, która w połączeniu z zastosowaną pianką idealnie dopasowuje się do ciała.

Sprawdź dostępne rozmiary: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200, 200×200

Miejsce 1 – Materac ISleep Natural Comfort

jaki materac wybrać kokos

Jeśli masz problem z określeniem twardości materaca, na jakiej chcesz spać – ten materac będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

A wszystko to dlatego, iż każda ze stron ma inną twardość – jedna ma H4, druga ma H3. W środku materaca znajduje się najwyższej jakości pianka wsparta systemem sprężyn oraz matą kokosową z jednej strony w celu utwardzenia powierzchni.

W dodatku włókno klimatyzujące zastosowane w tym materacu pozwala utrzymywać optymalną temperaturę ciała, zarówno podczas ciepłych dni, jak i zimnych, odprowadzając odpowiednio wilgoć.

Sprawdź dostępne rozmiary: 80×200, 90×200, 100×200, 120×200, 140×200, 160×200, 180×200

Zobacz też inne ciekawe artykuły z naszego bloga: