Wymiary materacy do łóżek – przewodnik

Wymiary materacy do łóżek w Polsce podaje się w formacie “szerokość materaca x długość materaca”.

Oznacza to, iż jeśli widzisz wymiary materaca np. 140×200, to 140 cm to jego szerokość, zaś 200 cm to jego długość. Rozmiar materaca jest zawsze podawany w centymetrach.

materac a odpowiedni pokrowiec
Wymiary w dużej mierze zależą od preferencji i potrzeb

Musimy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o wymiary materacy, ważna jest także ich wysokość oraz skala twardości – obie te liczby mają duży wpływ na wielkość materaca oraz komfort snu, a rzadko są podawane tak często jak właśnie standardowe rozmiary materaca.

Wysokość materaca musi być dopasowana do ramy Twojego łóżka, zaś skala twardości materaca do Twojej wagi.

Jakie są wymiary materaców do spania?

Wymiary materacy dzielimy na materace standardowe oraz materace o niestandardowych wymiarach.

Standardowe rozmiary materacy

Standardowy rozmiar materaca do łóżka jednoosobowego to:

Wymiary materacy do łóżek dla dwóch osób to:

Minimalny zalecany rozmiar, jeśli chodzi o materac dwuosobowy to 140×200.

Niestandardowe rozmiary materacy

Rozmiary materacy o niestandardowych wymiarach najczęściej cechują się niestandardową długością powyżej 200 cm – m. in:

  • materac o szerokości 210
  • materac o szerokości 215
  • materac o szerokości 220
  • materac o szerokości 225
  • materac o szerokości 235
  • materac o szerokości 240

Jak dobrać rozmiar materaca?

W większości przypadków, kiedy urządzamy naszą sypialnię większa część wysiłków koncentruje się przede wszystkim na projektowaniu przestrzeni, dobraniu odpowiednich kolorów ścian oraz mebli.

wymiary materaca - jak wybrać materac

Wybór łóżka, a co za tym idzie także wybór materaca jest zazwyczaj kwestią, którą zostawiamy na sam koniec. Zapominamy jednak o tym, że wygodny materac dopasowany do indywidualnych potrzeb, to podstawa naszego wypoczynku.

Nie będziemy przecież odpoczywać na pięknie pomalowanych ścianach ani meblach, tylko właśnie na naszym łóżku, którego podstawę komfortu będzie stanowić materac.

Jaki więc rozmiar materaca wybrać?

Rozmiar materaca a łóżko

Aby dobrać rozmiar materaca, który będzie wpasowywał się idealnie w ramę łóżka, należy w pierwszej kolejności zmierzyć dokładnie jego ramę. Robi się to od wewnątrz, pozostawiając ze wszystkich stron niewielki luz – standardowy materac bowiem nie powinien wchodzić “na sztywno”.

Rozmiary łóżek podwójnych

Potrzebuje on nieco przestrzeni między ramą łóżka a swoją powierzchnią, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Wymiary materacy powinny być zawsze ściśle związane z tym, jakiego rozmiaru mamy łóżko.

Wymiary materaca a jego twardość

Rozmiar materaca, jeśli chodzi o szerokość i długość nie ma żadnego wpływu na skalę twardości materaca – tę bowiem definiują materiały, z których zbudowany jest nasz materac.

Musimy wiedzieć, że wśród wielu rodzajów materacy, takich jak materac antyalergiczny, materace kieszeniowe czy materace sprężynowe, odczucie twardości będzie zupełnie inne.

materace rozmiary - standardowy materac

Aby dowiedzieć się więcej na temat rodzajów materacy dostępnych na rynku, które koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę, nim zdecydujesz się na zakup materaca, zapraszamy się do naszych dwóch poradników:

>>> Poradnik: Jaki materac wybrać

>>> Poradnik: Rodzaje materacy – przewodnik po materacach

Wymiary materacy a ich wysokość

Zazwyczaj wysokość standardowego jednego materaca mieści się w przedziale między 16 a 25 centymetrów.

Oczywiście, są materace o mniejszej oraz większej wysokości. Najtańsze materace piankowe zaczynają się już od 8 centymetrów. Musimy wiedzieć jednak, że każdy taki materac, który będzie mieścił się przedziale między 8 a 15 centymetrów, zbudowany wyłącznie z pianki, nie posłuży nam długo.

Wysokość materaca musi być bardzo dobrze dopasowana

Cienkie materace do 10 cm są dobre dla tych, którzy potrzebują czegoś tymczasowego na krótki okres. Na dłuższe użytkowanie nie radzimy wybierać tak taniego materaca, ponieważ ma on tylko jeden rodzaj niezwykle miękkiej pianki, która szybko się zapada i nie będzie stabilną powierzchnią.

Szerokość materacy – którą szerokość wybrać?

O ile szerokość materaca, w przeciwieństwie do długości nie musi być ściśle dopasowana do wzrostu użytkownika, o tyle materac na pewno musi być na tyle szeroki, aby zapewnić swobodę ruchów, posiadając przy tym dużą elastyczność punktową oraz wiele punktów podparcia.

Pod względem szerokości materace mamy niezwykle szeroki wybór i praktycznie każdy producent oferuje dostępne materace o najpopularniejszych szerokościach. Typowe rozmiary łóżka zaczynają się w 80 cm i kończą 200 cm szerokości. Rozmiar ten zmienia się zwykle co 10 cm.

rozmiar materaca
Jeśli nie masz chowanego łóżka – rozmiar materaca powinieneś dopasować do wymiarów Twojej sypialni

Osoby dorosłe śpiące jednak we dwójkę oraz ceniące swoją wygodę, nie powinny kupować mniejszego łóżka i materaca niż 140×200. Najpopularniejszym wyborem wśród par jest rozmiar 160×200 cm – jest on idealnym kompromisem wygody oraz rozmiaru.

Musimy pamiętać, iż zbyt duży rozmiar łóżka, taki jak 180×200 czy 200×200 będzie zajmować naprawdę dużo miejsca w sypialni – a nie każda osoba przecież może pozwolić sobie na taki wymiar w swoim domu czy mieszkaniu.

Wymiary materacy a ich długość

W Polsce ustandaryzowana długość materaca wynosi 200cm – w 99% tyle właśnie wynosi długość łóżek, jakie znajdziemy w sklepach oraz internecie.

Dlatego też właśnie standardowa długość materaca wynosi również 200cm.

Jak można znaleźć materace dłuższe niż 200cm?

W naszej ofercie na indywidualne zamówienie prowadzimy sprzedaż takich materaców. Każdorazowo one specjalnie produkowane na podany przez klienta rozmiar.

Wymiary materacy dla dzieci

Noworodki zazwyczaj śpią w łóżeczkach niemowlęcych 120×60.

Dzieci jednak bardzo szybko rosną – dziecko w wieku od 2 do 3 lat będzie potrzebowała większych rozmiarów łóżka i materaca.

Wymiary materacy dla dzieci można spotkać w takich samych wymiarach, jak łóżka dziecięce, między innymi:

  • materac 90×200
  • materac 160×80
  • materac 140×70

Najpopularniejsze wymiary materacy

Wśród polskich sypialni zdecydowanie największą popularnością cieszą się łóżka oraz materace w rozmiarze 160×200.

Wybierany jest on do użytku zarówno przez pary, jak i singli, którzy cenią sobie odrobinę więcej przestrzeni w łóżku dla siebie.

Wśród polskich sypialni, największą popularnością, jeśli chodzi o wymiary lóżka i materacy cieszy się rozmiar 160×200.

Wybierany jest on do użytku zarówno pary, jak i dla singli, którzy cenią sobie nieco więcej przestrzeni w łóżku.

Łóżko w rozmiarze 160×200 ma kapitalną zaletę – jeśli bowiem zdarzy się tak, że Ty i Twój partner lub partnerka wysypiacie się lepiej na innych skalach twardości materaca, wystarczy po prostu kupić dwa oddzielne materace 80×200 – i problem z głowy.

Jak dobrać wymiary materaca?

Szerokość łóżka i materaca musi być wybierana na podstawie wymiarów naszej sypialni, ale także potrzeb osobistych.

Do komfortowego spania dla jednej osoby wystarczą materace z przedziału od 90 cm do 120 cm.

Jeśli chodzi o dwie osoby, minimalny zalecany rozmiar to 140×200, jednakże rekomendujemy 160×200.

Wybierz materac idealny dla siebie!

W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę materacy o wymiarach standardowych, jak i niestandardowych.

Posiadamy zarówno materace piankowe, sprężynowe, elastyczne, jak i kieszeniowe. Każdorazowo przy wyborze materaca zalecamy wziąć pod uwagę wzrost użytkownika oraz dopasować go do swojej wagi oraz pozycji, w jakiej śpimy.

Zobacz też: Materac piankowy czy sprężynowy?