Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Jaki materac dla niemowlaka wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Gdy muszą już kompletować wyprawkę dla swojego dziecka, często skupiają się na rzeczach mało ważnych, a te najważniejsze decyzje podejmują bardzo szybko i bez większego zastanowienia.

Podczas zakupu wyprawki dla niemowlaka, warto skoncentrować się na materacu. Jaki materac dla niemowlaka okaże się strzałem w dziesiątkę? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości.

jaki materac dla niemowlaka - materac do łóżeczka
Wyspane dzieci to szczęśliwe dzieci

Materac do łóżeczka to bardzo ważny wybór – pomożemy Ci z jego odpowiednim doborem.

Czy niemowlak powinien mieć twardy materac? Jaka twardość materaca jest właściwa?

Rozważania na temat tego, jaki materac dla niemowlaka wybrać, warto skoncentrować w pierwszej kolejności na jego twardości. Specjaliści uważają, że dobrany materac powinien być średnio-twardy. Twardość materaca jest niezwykle ważna. Jaka twardość materaca jest odpowiednia?

Gdyby materac dla naszego dziecka był zbyt miękki, to niestety dzieci mogłyby mieć uczucie niewyspania się, narzekać na bóle kręgosłupa. W skrajnych przypadkach nieodpowiedni materac może powodować nawet poważne trudności z oddychaniem.

jaki materac dla niemowlaka - twardość
Zarówno dla dorosłych, jak i niemowlaków zasada jest ta sama – materac powinien idealnie dopasowywać się do odpowiednich części działa

Materac zbyt twardy powoduje sztywność mięśni, a już szczególnie w okolicach karku. U wielu dzieci dochodzi także do spadku koncentracji, irytacji, czy też drętwienia kończyn górnych i dolnych. Twardość materaca powinna być odpowiednio wyważona. Jak profesjonalnie jest określony niezbyt twardy materac, jak i niezbyt miękki materac? Materac dziecięcy powinien mieć oznaczenie H2 lub H3, w zależności od wieku dziecka.

Wybierając materac w ten sposób oznaczony, nie trzeba obawiać się na zapadanie dziecka w głąb materaca, czy też słabej sprężystości. Stawiajmy na materac o średniej twardości. Źle dobrany materac jest nie do przyjęcia. Należy pamiętać, że dziecku należy się wygoda i komfortowy sen. Ani zbyt miękki, ani zbyt twardy się nie sprawdzi.

Pamiętaj o atestach i certyfikatach

Wybierając materac do łóżeczka, czy też innego rodzaju rzeczy o przeznaczeniu dla dziecka, powinny mieć wszelkie atesty, a także certyfikaty. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy wybrany materacyk takowe posiada.

Materace kokosowe, jak i materace piankowe, powinny posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Dzięki temu można mieć pewność, że z największym zadbaniem został wykonany materac.

materace dla dzieci a certyfikaty

Nie bez znaczenia jest pokrowiec. Najlepszy materac ma pokrowiec wykonany z antyalergicznego materiału. Ważny jest także rozmiar materaca. Zawsze powinien on być dłuższy od dziecka o kilkadziesiąt centymetrów.

Nie doprowadzajmy u naszych dzieci do wad postawy, tylko dlatego, że noworodek, czy też niemowlę mają w łóżeczku źle dobrany materac. Niedopuszczalne jest poczucie dużego dyskomfortu.

Poza zwracaniem uwagę na to, aby kupić materac ze wszelkimi certyfikatami, należy wiedzieć, że powinien on być kupiony w sprawdzonych sklepach. W byle jakich miejscach zakupu nie należy dokonywać. Połączenie sprawdzonego miejsca z materacami mającymi certyfikaty to klucz do sukcesu.

Materac lateksowy

Niezwykle ważne jest wypełnienie materaca. Najważniejsze jest ono, gdy nasze dziecko jest alergikiem. Dla dzieci z alergiami najlepsze są materace lateksowe. Są one miękkie i sprężyste. Przepuszczają także powietrze oraz dopasowują się do ciała.

materac lateksowy
Materac lateksowy to ciekawe rozwiązanie dla osób z większym budżetem

Taki materac dla niemowlaka zapobiega namnażaniu się bakterii, stanowi dobre podparcie, jest wygodny w pozycji leżącej, jak i staje na wysokości wszystkich potrzeb dziecka. Nie trzeba się także obawiać obciążenia kręgosłupa i stawów.

Materac piankowy z pianki wysokoelastycznej

Alternatywą jest materac do łóżeczka z pianki. Materace piankowe są bardzo popularne. Wyróżniają się sporą odpornością na odkształcenia. Można liczyć na zdrowotne właściwości, które są zachowywane przez długi czas. Kręgosłup podczas snu rzeczywiście odpoczywa.

Maluszek nie będzie cierpiał na żaden dyskomfort w swoim łóżeczku. W tych materiałach najważniejsza jest cyrkulacja powietrza. Dziecku nie będzie zbyt gorąco oraz nie będzie się pociło.

materac dla niemowlaka z pianki wysokoelastycznej
Pianka wysokoelastyczna jest naprawdę “giętka”

Materac do łóżeczka dziecięcego wykonany z wysokoelastycznej pianki wyróżnia się sporą sprężystością, a także dostosowywaniem do temperatury ciała dziecka. Taki materac dla noworodka nie tylko jest odporny na wszelkie gwałtowane zmiany temperatur, ale także wyróżnia się wentylacją.

Komfort snu na takim materacu jest więc bardzo duży. Dla dziecka wybrać należy materiał o wysokiej jakości. Warto zwracać uwagę na wszelkie szczegóły. W przypadku noworodka sen ma ogromny wpływ na jego rozwój.

Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia sporo śpi, a więc warto zrobić co w naszej mocy, aby jego snu nic nie przeszkadzało. Sporo osób koncentruje się na tym, aby łóżeczko było zgrabne, piękne i kolorowe.

To nie łóżeczko jest najważniejsze, a materac dla dziecka.

Materac kokosowy

Materac dla niemowlaka kokosowy wyróżnia się wieloma zaletami. Na pewno taki materac pozytywnie wpływa na komfort spania. Dziecko może odczuwać przyjemnie wkład tegoż materaca. Taki materac może się pochwalić odpowiednią twardością powierzchni materacu.

materac kokosowy dla niemowlaka
Jeśli nie wiesz jeszcze, jaki materac dla niemowlaka wybrać, propozycja z kokosem to bardzo popularny wybór

Taki materac do łóżeczka jest bardzo wytrzymały i nie ulega żadnym odkształceniom. Nie należy się tutaj przejmować ciężarem dziecka, ponieważ materace kokosowe, które są na rynku dostępne mają zwiększoną twardość. Czy jest to najlepszy materac? Jest to kwestia mocno indywidualna.

Wybór konkretnego materaca

Do łóżeczka dziecięcego wybrać można dowolny materac. Każde dziecko ma inne potrzeby i wymagania. Co więcej, także każde dziecko jest inne. Rodzice muszą zrobić co w ich mocy, aby wybrać możliwie najlepszy materac. Zwróćmy także uwagę, aby stanowił odpowiednie podparcie oraz był wykonany z naturalnych materiałów.

Taki materac dla noworodka na pewno spełni wszelkie wymagania i potrzeby. Kupując materac dla dziecka, warto mieć nieco czasu, aby przeanalizować wszelkie materace stworzone dla niemowląt, czy też dla noworodka.

Rozmiar ma znaczenie

Gdy wybiera się materac dla noworodka. to niezwykle ważne są jego wymiary. Sprawdźmy, jakich wymiarów jest łóżeczko i właśnie pod te wartości musimy wybrać odpowiedni rozmiar materaca. Wiadomo, że materac dla noworodka będzie malutki. Nie można go porównywać z rozmiarem tego, na którym śpią już przedszkolaki.

Z naszego punktu widzenia, lepiej poświęcić nieco więcej czasu poświęcić, aby znaleźć materac dla niemowlaka naprawdę wysokiej jakości, niż po kilku miesiącach rozglądać się za nowym materacem. Nie jest to zbyt ekonomiczne.

Nie można dopuścić do tego, aby niemowlę spało na słabym materacu. Dla niego może to powodować przykre konsekwencje, do których żaden rodzic nie chce doprowadzić. Niemowlę musi być odpowiednio zadbane, a jego komfort podczas spania jest najważniejszy.

Jaki materac dla niemowlaka – nasz wybór

Jako specjaliści od materacy dbamy o bezpieczeństwo Twojego dziecko, jego komfort, dobre samopoczucie i rozwój. Dlatego przedstawimy Państwu wybór 3 najlepszych materacy dla dzieci.

#3 Materac dla niemowlaka 120×60 ISleep Foam

Jest to dwustronny uniwersalny materac piankowy przeznaczony dla dzieci. Produkt cechuje się 9 centymetrową wysokością oraz atestami higienicznymi. Wyposażony jest w pokrowiec z tkaniny bawełnianej, a w jego środku znajduje się wysokiej jakości pianka.

Materac dostępny w rozmiarach: 120×60

#2 Materac dla niemowlaka ISleep For Kids

Materac ISleep for Kids to materac piankowy z wkładką kokosową oraz gryką. Posiada on właściwości prozdrowotne – warstwa gryki zapewnia właściwości antyalergiczne oraz przeciwodleżynowe,  ułatwiające uzyskiwanie naturalnej i wygodnej pozycji podczas spania, tym samym zapobiega powstawaniu wad kręgosłupa.

Dostępny w rozmiarach: 120×60, 140×70, 160×80

#1 Materac dla niemowlaka PREMIUM

Materac dla noworodka premium to to idealnie dobrany materac dla niemowlaka od 1 dni życia. Wykonany z super elastycznej i przewiewnej pianki Flexifoam. Sktruktura materaca zapewnia doskonałą wygodę dla dziecka.

Materac posiada certyfikat Oeko-Tex® potwierdzający brak substancji szkodliwych dla zdrowia w wykorzystanych materiałach oraz pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Dostępny w rozmiarach: 120×60, 70×140

Podsumowanie

Już na etapie wyprawki niemowlęcej należy zadbać o wybór odpowiedniego materaca. Wiadomo, że z czasem zmieni się łóżeczko naszego dziecka, a co za tym idzie czeka nas zakup nowego materaca. U jednych dzieci dochodzi do tego szybciej, a u innych nieco później.

Do tego czasu jednak warto na każdym etapie dziecka zapewnić mu jak najlepszy materac oraz sen.

Na materacach nie należy w żadnym wypadku oszczędzać. Jakość i bezpieczeństwo naszego dziecka powinno być stawiane na pierwszym miejscu.

Jaki materac dla niemowlaka – najczęściej zadawane pytania

Jaka twardość materaca dla niemowlaka H2 czy H3?

Zaleca się, aby przez pierwszy okres swojego życia niemowlak spał na materacu o twardości H2. Później można pomyśleć o zmianie na H3.

Jaki materac dla niemowlaka gryka czy kokos?

Najlepszym wyborem dla niemowlaka będzie materac stanowiący połączenie gryki oraz kokosa.

Jakiej grubości powinien być materac dla noworodka?

Zaleca się, aby materac dla noworodka miał od 8 do maksymalnie 14 centymetrów grubości.