Twardość materaca – czym jest stopień twardości materaca?

Twardość materaca to jedna z najważniejszych jego cech, która będzie determinowała naszą wygodę podczas spania na nim. Pytanie, jakie sobie zadaje wielu z nas, czyli “jaka twardość materaca będzie dla mnie odpowiednia” spędza sen z powiek wielu niezdecydowanym osobom.

kup średnio twardy materac w sklepie internetowym I-Materac

Zbyt miękki materac będzie się bowiem zapadał pod nami, zaś zbyt twardy materac może powodować ból pleców.

Jaką twardość materaca wybrać w takim razie i jak na tę decyzję powinny mieć wpływ poszczególne stopnie twardości materaca?

Jak dobrać twardość materaca?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania odpowiedniego materaca dla siebie, wiesz już na pewno, że twardość materaca mierzy się w skali, którą przedstawiają symbole H1 H2 H3 H4 i H5. Co tak naprawdę oznaczają symbole H1 H2 itd.?

Stopnie twardości materaca oznaczają:

 • H1 – materac miękki
 • H2 – materac średnio miękki
 • H3 – materac średnio twardy
 • H4 – materac twardy
 • H5 – materac bardzo twardy
jak wybrać odpowiednią twardość materaca - h1 h2 h3 h4

Jednakże, musimy pamiętać przy doborze twardości materaca, że nie zawsze teoretycznie twardszy materac H4 będzie faktycznie twardszy od jego odpowiednika H3. Dlaczego?

Ponieważ stopień twardości materaca zależy nie tylko od oznaczenia cyfry przy literce “H”, ale także od tego, jakiego rodzaju materac kupujemy.

Tak więc pamiętaj – poziom twardości materaca jest dużym uproszczeniem skali i nie zawsze jest wyznacznikiem tego, jak faktycznie twardy materac kupujemy.

Twardość materaca a rodzaj materacy do spania

Twardość materaca H3 w przypadku materacy piankowych będzie zupełnie inna niż np. przy okazji materacy sprężynowych.

Dzieje się tak, ponieważ zastosowanie samej pianki daje zupełnie inne odczucie twardości aniżeli połączenie tej pianki ze sprężynami kieszeniowymi czy też matą kokosową. Dlatego też odpowiednio dobrany materac powinien być dopasowany ściśle do wagi użytkownika oraz tego, jaki nacisk jego ciało wywiera na podłoże.

zbyt miękki materac

Miękki materac będzie odpowiednim wyborem dla osób, dla których zbyt twardy materac powoduje ból pleców i problem niewysypiania się. Takie kłopoty sprawia najczęściej prawdziwa twardość materaca H4 – dla większości osób śpiących jest on zdecydowaniy za twardy, dlatego wolą materac H3.

Jak sprawdzić twardość materaca przed zakupem ONLINE?

Jak więc sprawdzić twardość materaca kupując ów materac przez internet? Mamy tutaj poradnik dla Ciebie, który pomoże Ci w wyborze materaca, abyś nie skończył na zbyt miękkim materacu lub też zbyt twardym dla siebie.

 1. Weź pod uwagę, na czym śpisz w tej chwili. Jeśli jest to materac – zastanów się, czy wygodnie Ci się śpi? Czy nie jest dla Ciebie za miękki lub za twardy? Czy dobrze Ci się na nim usypia i budzisz się bez bólu pleców? Jeśli śpisz na sofie lub wersalce i są one dla Ciebie za twarde, to już wiesz, żeby celować niżej niż H3.
 2. Odpowiedz sobie na kilka pytań: będziesz spał sam czy też z kimś? Czasem materace twarde dla jednej osoby, okazują się średniej twardości dla dwóch osób śpiących razem, jeśli materac nie ma wbudowanych odpowiednich stref twardości. Jeśli śpisz sam, bierz pod uwagę wyłącznie swoją uwagę, jeśli z kimś – musisz dobrać twardość materaca dla dwóch osób, nie dla jednej.
 3. Czytaj opinie – w opiniach o materacach najczęściej pojawiają się wzmianki właśnie o twardości materaca i tym czy jest odpowiednia.
 4. Zapytaj sprzedawcy o wybór – jeśli w dalszym ciągu jesteś na etapie poszukiwania, doświadczona i obyta osoba z materacami pomoże Ci dobrać odpowiedni stopień twardości dla Twojej wagi.
 5. Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś pewny swojego wyboru – wybierz materac dwustronny z dwoma twardościami H3/H4 lub H2/H3. Jeśli któraś strona będzie dla Ciebie zbyt twarda lub zbyt miękka, będziesz mógł po prostu przewrócić materac i cieszyć się należytym wypoczynkiem.

Czy miękki materac to dobry wybór?

Generalnie odpowiednio dobrany materac to taki, na którym nam śpi się dobrze. Nie ma idealnego materaca dla wszystkich, a strefy twardości są tylko skalą porównawczą, dla których waga użytkownika ma również ogromne znaczenie.

stopnie twardości materaca a wybór materaca
Materac Max Comfort

Zbyt miękki materac dla osoby cięższej będzie powodował zapadanie się powierzchni spania pod naporem osoby śpiącej, co spowoduje niekorzystną pozycję snu.

Materac miękki czy twardy

Jeśli całe życie śpisz na twardym materacu i nie wyobrażasz sobie żadnych kompromisów względem twardości, zakup materaca powinien być dla Ciebie formalnością – celuj w wysokoelastyczne materace z pianki HR, które trzymają swoją twardość przez wiele lat.

twardość materaca h3

Spanie na twardszym materacu ma wiele zalet – powierzchnia jest stabilna, materac nie zapada się w czasie snu, a w razie przybrania kilku kilogramów i tak mamy pewność, że nasza jakość snu się nie pogorszy i nie przejdziemy od razu na inną twardość materaca.

Dopasowany stopień twardości materaca do wagi użytkownika

Istnieje ogólny zarys tego, jak osoby w wadze mieszczącej się w poszczególnych przedziałach powinny wybierać materace. Pamiętaj jednak, że to bardzo ogólna teoria i wiele tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

Dopasowanie materaca do wagi – przedziały:

 • H1 – waga do 60kg, preferowany dla małych dzieci
 • H2 – waga mieści się od 60kg do 80kg
 • H3 – waga mieści się od 80kg do 100kg
 • H4 – waga powyżej 100kg

Producenci materacy często oprócz zwykłej skali twardości materaca, podają jaka jest faktyczna ich twardość – czy materac jest średnio twardy, czy może średnio miękki itd.

Materace w sklepie internetowym I-Materac

W naszym sklepie internetowym znajdziecie Państwo materace o każdym stopniu twardości. Jeśli nie wiecie Państwo jeszcze, jakie są dokładnie Wasze indywidualne preferencje oraz jaka twardość materaca będzie odpowiednia, nasi fachowi doradcy klienta mogą pomóc Wam w wyborze strefy twardości.