Materac piankowy czy sprężynowy – jaki wybrać?

Materac piankowy czy sprężynowy – to pytanie zadaje sobie wielu ludzi szukających odpowiedniego materaca.

Jest to o tyle ważny problem, ponieważ zarówno materace piankowe, jaki i materace kieszeniowe (które są najpopularniejszym rodzajem materaca sprężynowego – każda sprężyna umieszczona jest w specjalnych materiałowych kieszonkach) należą do najchętniej kupowanych materacy, które, jeśli są odpowiednio dobrane do wagi i preferencji, zapewniają wysoki komfort snu.

Zakup nowego materaca to przecież duża decyzja, presja i odpowiedzialność zarazem – a w internecie i sklepach stacjonarnych jest setki ofert, które mnogością wyboru przytłaczają potencjalnych klientów.

materac piankowy czy sprężynowy - wybierz i-materac
Nie wiesz jaki materac wybrać? Nasi eksperci ci pomogą

Na szczęście można łatwo zawęzić zakres poszukiwań, skupiając się na dwóch najpopularniejszych rodzajach materacy i pytaniu: materac piankowy czy sprężynowy?

Materac piankowy czy sprężynowy – różnice

Podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami materacy polega na ich odczuciu – pianka jest bardziej dopasowana do ciała i łagodzi nacisk, materace sprężynowe są bardziej sprężyste i dają uczucie większego “odbicia”. To tyle podstawowej teorii – przejdźmy do praktyki.

Co więc będzie lepsze dla Ciebie i jaki materac wybrać? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Materace piankowe – omówienie

Materac piankowy to taki materac, którego budowa w środku składa się wyłącznie z jakiegoś rodzaju jednej lub kilku warstw pianek przekładanych razem. Materace piankowe są zbudowane z różnych materiałów w środku, które, w zależności od ceny i składu, zapewniają odpowiednią twardość materaca lub przeciwnie – jego miękkość.

Istnieje naprawdę wiele przerozmaitych rodzajów pianek oraz wypełnień piankowych, a producenci materacy często wykorzystują kilka ich rodzajów w każdym materacu, aby podparcie było stabilniejsze.

Najbardziej wymagający użytkownicy, dla których idealne podparcie jest ważniejsze bez względu na cenę potrafią wydać ponad 5 tysięcy złotych na ten rodzaj materaca.

materace piankowe - budowa
Materac piankowy czy sprężynowy – budowa piankowego

Zalety materaców piankowych to przede wszystkim

duża rozpiętość cenowa – mamy tutaj zarówno bardzo tanie pozycje, jak i produkty bardzo drogie

– równomierne rozłożenie ciężaru ciała

– posiadanie dopasowanych stref twardości

– technologie, jakie oferuje np. pianka termoelastyczna, która modeluje naszą sylwetkę na materacu.

Rodzaje materacy piankowych

Materace piankowe dzielimy na kilka różnych rodzajów, które omówimy poniżej.

Materace termoelastyczne

Te materace mają w swojej budowie pianki termoelastyczne, które nie tylko dostosowują się do naszego ciała pod względem jego krzywizny, kształtu czy wagi, ale także naszej temperatury.

materac piankowy czy sprężynowy - materac elastyczny
Materac piankowy czy sprężynowy to nie jedyny wybór, na jaki możesz się zdecydować

Pianka termoelastyczna zrewolucjonizowała rynek materacy, zapewniając nieznany dotąd komfort snu wielu ludziom.

Dzięki bardzo ścisłemu dopasowaniu do naturalnych krzywizn ciała oraz zmianie swego kształtu pod wpływem naszej temperatury, materace termoelastyczne znacznie poprawiają nasze ukrwienie, odciążają obciążone części ciała, a tym samym przyspieszają proces regeneracji tkanek.

To wszystko razem sprawia, iż często zamiennie na termin “materacy termoelastycznych” mówi się “materace medyczne” – z uwagi na optymalną wentylację wkładu, idealnie oddającą ciepłotę ludzkiego ciała oraz ponadprzeciętne właściwości regeneracyjne, jakie pełnią w czasie snu.

Materace wysokoelastyczne

Ten rodzaj materacy piankowych jest nieco mniej popularny, z uwagi na dużą twardość. Pianka wysokoelastyczna cechuje się doskonałą elastycznością przy bardzo dużej stabilności i sztywności.

To powoduje, iż są to bardzo dobre materace dla ludzi lubiących twardych podłoże i okropnie złe dla tych, którzy wolą miękkie powierzchnie.

Dlatego decydując się na materac z pianki wysokoelastycznej musimy pamiętać, że pianka ta co prawda zapewnia stabilne i równomierne podparcie, ale przy tym jest niezwykle twarda, a jej twardość z czasem wcale nie maleje.

Materace lateksowe

Teoretycznie materace lateksowe nie należą do grupy materacy piankowych, jednakże swoją budową bardzo je przypominają – z tą różnicą, że zamiast pianki jest tutaj po prostu wypełnienie lateksowe.

Materace lateksowe cechują się bardzo dobrą cyrkulacją powietrza, sprężystością i dobrym dopasowaniem do sylwetki i przeważnie – choć nie zawsze – dłuższą żywotnością aniżeli klasyczne materace piankowe.

Jeśli budżet nam pozwala i interesujemy się materacami piankowymi, warto pod uwagę wziąć także ten rodzaj materacy.

Materace sprężynowe – omówienie i historia

Co takiego jest w tych materacach sprężynowych, że tyle ludzi wciąż do dzisiaj je kupuje? Cóż, podstawową rzeczą może być historia i przywiązanie.

Pierwsze materace sprężynowe zostały wyprodukowane w XIX wieku i zyskały popularność dzięki swojemu stabilnemu wsparciu i niezwykłej sprężystości.

Przed ich wprowadzeniem, materace w tamtych czasach przypominały duże poduszki wypchane materiałami takimi jak bawełna, siano, wełna czy puch – nie zapewniały odpowiednio stabilnego podparcia. Dodanie warstwy sprężyn poprawiło znacznie stabilność materacy.

Materac sprężynowy – co to jest?

Materac sprężynowy, zwany również często materacem kieszeniowym, to taki rodzaj materaca, który w swojej budowie wykorzystuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metalowych sprężyn, aby zapewnić odpowiednią warstwę wsparcia ciała.

Powszechnie uważa się, że materace sprężynowe są twardsze niż piankowe, przynajmniej na początku. Jest to faktycznie prawdziwe odczucie szczególnie w przypadku cięższych osób, które mogą odnieść wrażenie w pierwszych dniach spania, że materac sprężynowy lepiej rozkłada ich wagę niż materace piankowe.

Coraz większą popularność zyskują również materace hybrydowe, które oprócz samych sprężyn, posiadają również bardziej miękkie lub twardsze warstwy pianki, aby zwiększyć komfort leżenia.

Zwykłe materace sprężynowe charakteryzują się prostą konstrukcją, dużą trwałością, sprężystością i wytrzymałością.

Budowa materacy sprężynowych

Podstawową konstrukcją materacy sprężynowych są, jak sama nazwa wskazuje, sprężyny, które są otoczone pianką, tworzącą razem “warstwę nośną”. Warstwa ta jest zwieńczona przekładem tapicerskim odpowiadającą za różne strefy twardości.

Połączenia między poszczególnymi strefami twardości sprawiają, iż nie czujemy metalowych sprężyn bezpośrednio pod swoim ciałem, co mogłoby prowadzić do dyskomfortu. Warstwa tapicerowana przeważnie zawiera odpowiedni rodzaj wypełnienia, który również ma wpływ na twardość oraz stabilność materaca.

materac piankowy czy sprężynowy
Materac piankowy czy sprężynowy – budowa sprężyn w materacu kieszeniowym

Pikowany wierzch, pianki i wkłady z włókna przyczyniają się do komfortu śpiących osób, natomiast system kieszeni zapewnia wsparcie i wspomaga przepływ powietrza w materacu, zwiększając jego oddychalność.

Warstwy kieszeniowe o różnej gęstości stanowią podstawę materaca sprężynowego. Dla osób śpiących na brzuchu korzystna jest warstwa, która odsuwa się do tyłu, zapobiegając nienaturalnemu wyginaniu się ciała.

Materace sprężynowe różnią się w kwestii twardości materaca w zależności od takich czynników jak rodzaj sprężyny, grubość metalu użytego do jej wykonania (zwanego również wskaźnikiem), gęstość sprężyn i sposób ich połączenia.

Rodzaje materacy sprężynowych

Wyróżniamy kilka rodzajów materacy sprężynowych.

Materace bonellowe

Materace bonellowe, to materace sprężynowe zbudowane z tzw. sprężyn bonellowych o kształcie klepsydry połączonych za pomocą sztywnego drutu. Ten rodzaj materaca bardzo dobrze wytrzymuje drgania i duże ciężary, jednakże posiadają tę wadę, iż każdy nacisk w konkretnym miejscu da się odczuć na całej powierzchni materaca.

Oznacza to tyle, że jest to bardzo kiepski wybór dla osób śpiących razem, ponieważ każdy ruch partnera po drugiej stronie łóżka będzie dla nas odczuwalny.

Materace kieszeniowe

Materac kieszeniowy to rodzaj materaca, którego każda ze sprężyn znajduje się w osobnym woreczku nazywanym potocznie “kieszenią”.

W przeciwieństwie do starych, tradycyjnych materacy sprężynowych, w materacach kieszeniowych żadna sprężyna nie jest ze sobą połączona – każda z nich jest oddzielną strukturą.

To dlatego właśnie ten rodzaj materacy jest dużo bardziej wygodny, sprężysty i popularny wśród użytkowników szukających najwyższego komfortu.

Przez to, iż sprężyny znajdują się w oddzielnych komorach, po pierwsze nie wydają praktycznie żadnych dźwięków, a po drugie reagują na nacisk i regulują go tylko w tych miejscach, w których faktycznie są naciskane.

Materace hybrydowe

Materace hybrydowe cechują się znakomitym podparciem oraz tym, iż nie ulegają odkształceniom. Mają one twardsze podparcie krawędzi, co ułatwia wchodzenie i schodzenie z łóżka, nie powodując jednocześnie uginania się materaca.

Górna warstwa komfortu wykonana jest z pianki memory lub lateksu, które dopasowują się do krzywizn Twojego ciała, zapewniając ulgę w punktach nacisku i dopasowanie do kręgosłupa, jeśli jesteś osobą śpiącą na plecach.

Hybryda zapewnia niezawodną redukcję drgań, zaś brzegi materacy hybrydowych są specjalnie usztywniane.

Materac piankowy czy sprężynowy – jaki wybrać?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że idealny materac to taki, które zapewni optymalną wygodę właśnie Tobie – nie wszystko co dobre dla jednych osób, jest dobre dla innych.

Abyś czuł się w pełni komfortowo i dowiedział się wreszczie, na jakim materacu będzie Ci się spać najlepiej, skorzystaj z pomocy naszego wirtualnego doradcy – `odpowiadając na kilka krótkich pytań dowiesz się, jaki materac będzie dla Ciebie najlepszy.