Na którym boku spać?

Na którym boku spać – to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Lepiej spać na prawym boku, a może na lewym? Jak ułożenie ciała dokładnie wpływa na spanie? Jaka powinna być nasza pozycja do spania?

Najlepiej spać na lewym boku – to krótka odpowiedź.

spanie z lewej strony znajduje najwięcej korzyści

Jeśli chcesz dłuższej, zapraszamy Cię do poniższego artykułu, z którego dowiesz się więcej nie tylko dlaczego właśnie w takiej pozycji najlepiej spać, ale także jak dobrać materac czy poduszki ortopedyczne, które pomogą zasnąć Ci w pozycji embrionalnej.

Na którym boku spać – badania

Z badań wynika, iż ponad 60% dorosłych preferuje spanie na spanie na boku, nazywane również czasami spaniem w pozycji embrionalnej.

Naturalne ułożenie ciała odciąża nasze narządy wewnętrzne i poprawia krążenie limfy. Generalnie, spanie na lewym boku jest uważane za najzdrowszą pozycję podczas snu. Spanie na boku oferuje wiele korzyści, od lepszego ułożenia kręgosłupa, lepsze filtrowanie krwi czy zmniejszenie ryzyka chrapania.

spanie na prawej stronie a procesy trawienne
Istnieje wiele różnych pozycji do spania – nie wszystkie jednak są dla nas dobre

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał tych korzyści, musisz przyjąć odpowiednią pozycję. Jeśli chcesz wiedzieć, na którym boku lepiej spać, ten poradnik jest dla Ciebie.

Pamiętaj jednak, że odpowiednia strona to nie wszystko – prawidłowa pozycja do spania ma również tu ogromne znaczenie. Na przykład, spanie na boku z ze “złożonymi” nogami, znajdującymi się tuż przy klatce piersiowej będzie prowadzić na dłuższą metę do bólu stawów oraz pleców, gdyż taka pozycja nie jest dla nas naturalna.

Spanie na prawym boku

Spanie na prawej stronie ciała jest dużo lepszym wyborem aniżeli na przykład spanie na brzuchu, jednakże jest to gorsza strona, jeśli chodzi o boki do spania.

Nasze narządy podczas spania na tym boku nie są ułożone idealnie pośrodku. Ich nienaturalne ułożenie względem siebie sprawia, że śpiąc na prawym boku wiele z nich pozostaje ściśniętych, co z kolei utrudnia pracę serca czy też niekorzystnie wpływa na układ pokarmowy – kwasy żołądkowe mogą przemieszczać się wtedy do przełyku, powodując dolegliwości takie jak refluks.

na plecach spanie - na lewym boku
Na którym boku spać – nieodpowiednie ułożenie ciała

Dlatego też ta pozycja do spania nie jest najlepszą pozycją, na jakiej należy spać.

Spanie na lewym boku

Spanie na lewej stronie przynosi najwięcej korzyści dla zdrowia, co zgodnie potwierdzają eksperci i naukowcy. Niestety, nie wszyscy potrafią spać na lewym boku. Warto jednak zmienić te przyzwyczajenia, choćby dlatego, że jest wtedy lepsza przemiana materii.

Takie ułożenie ciała jest dla nas najlepsze, ponieważ choć nasze ciała wydają się w dużej mierze symetryczne z zewnątrz, rozmieszczenie naszych organów sprawia, że jesteśmy tak naprawdę asymetryczni. Co to oznacza?

Sposób, w jaki odpoczywamy, wpływa na to, w jaki sposób nasze układy kierują i przetwarzają pokarm w naszym organizmie, co ma bardzo duży wpływ na procesy trawienne.

Podczas spania na lewym boku żołądek nie naciska na trzustkę, dzięki czemu nie utrudnia jej pracy. W dodatku, grawitacja działa wtedy na naszą korzyść, bowiem ułatwia ona przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego.

spanie na lewym boku
Na którym boku spać – odpowiednie ułożenie ciała

Spanie w takiej pozycji nie uciska trzustki, korzystnie wpływa na zdrowy sen, proces przepływu limfy, zaś produkty uboczne naszych pokarmów szybciej trafiają do okrężnicy zstępującej w czasie snu.

Ułożenie na lewym boku jest więc najkorzystniejsze.

Jak odpowiednio spać na boku?

Tak naprawdę każda ze stron może przynieść korzyści w zakresie bezdechu sennego i łagodzenia przewlekłego bólu dolnej części pleców.

Nie musisz trzymać się jednej strony przez całą noc. Możesz zacząć od lewej strony i zbadać dokładnie, jak czuje się Twoje ciało.

wysoka poduszka do spania na lewym boku

Normalne jest również przesuwanie się podczas snu z boku na bok, a nawet na plecy. Spanie na brzuchu jest najcięższe dla kręgosłupa i narządów, więc w miarę możliwości staraj się unikać tej pozycji.

Na komfort snu bardzo duży wpływ ma rodzaj materaca, na jakim leżymy – czy jest on miękki, czy twardy. Jeśli jednak chodzi o spanie na boku, najlepiej sprawdza się materac znajdujący się gdzieś pomiędzy tymi dwoma zakresami.

Spanie na plecach

Jeśli śpisz na boku lub na brzuchu, możesz rozważać także spanie na plecach. Zmiana preferowanej pozycji do spania może wydawać się trudnym zadaniem, a przy próbach czegoś nowego zwykle następuje okres dostosowawczy, w którym ciężko się nam przestawić. Można jednak przyzwyczaić się do spania na plecach. Jednakże czy jest ono dobre?

prawidłowa pozycja do spania dla przełyku
Spanie na plecach z materacami I-Materac

Spanie na plecach oferuje następujące korzyści:

  • utrzymanie kręgosłupa w jednej linii
  • zmniejszenie napięciowych bólów głowy
  • zmniejszenie nacisku i ucisku na klatkę piersiową
  • złagodzenie gromadzenia się zanieczyszczeń w zatokach
  • zapobieganie powstawaniu zmarszczek i podrażnień na twarzy

O ile jednak jest to zdrowe dla naszego kręgosłupa, o tyle spanie w takiej pozycji sprzyja występowaniu chrapania oraz bezdechu sennego. Jeśli więc masz problemy z układem oddechowym, zdecydowanie odradzamy spania w tej pozycji.

Spanie na brzuchu

Czy spanie na brzuchu jest złe? Cóż, odpowiedź brzmi: tak.

Chociaż takie spanie w pewnym stopniu może ograniczyć chrapanie i zmniejszyć bezdech senny, jest ono obciążające dla pleców i szyi.

Może także prowadzić do gorszego snu i dyskomfortu w ciągu dnia. Takie ułożenie ciała ma negatywny wpływ na sen, nasze mięśnie, przepływ żółci oraz kręgosłup. To wszystko sprawia, że jeśli należysz do wąskiej grupy osób lubującej się w spaniu w tej pozycji – jak najszybciej, dla własnego zdrowia, musisz się tego oduczyć.