Jak wyprać materac? 5 sposobów na czyszczenie materaca

Jak wyprać materac czy też jak czyścić materac? Te pytania zadają sobie zarówno nowi właściciele swoich materacy, jak i Ci, którzy śpią na nich od lat.

Zobacz też: Jaki materac wybrać? Top 5 materacy

Czyszczenie materaca, na którym śpimy, to podstawa – czysty materac to nie tylko odpowiedni komfort snu czy przyjemny zapach. Regularne czyszczenie materaca przyczynia się bowiem bezpośrednio do jego trwałości, znacznie wydłużając żywotność powierzchni, na której śpimy.

Niestety, ale oprócz widocznych plam, którym często towarzyszą nieprzyjemne zapachy, materace mogą być siedliskiem bakterii, martwego naskórka, brudu i innych zanieczyszczeń niewidocznych na pierwszy rzut, a to oznacza, że czyścić materac należy regularnie – szczególnie jeśli cierpisz na alergie, masz zwierzęta lub po prostu lubisz sobie podjeść w łóżku.

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – czyszczenie materaca jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się to wydawać. W tym artykule pokażemy Ci wszystkie sposoby, które pomogą Ci utrzymać materac w czystości i przygotować go na długie lata . A więc do rzeczy – jak dbać o materac, aby spać spokojnie i higienicznie?

Czyszczenie materaca – jak wyczyścić materac?

Jeśli jesteś dopiero na etapie wyboru materaca, pamiętaj, aby wybrać taki, który jest wyposażony w zdejmowany pokrowiec – pranie pokrowca jest znacznie łatwiejszym procesem niż wszelkie inne sprawdzone sposoby na pranie materaca.

Do procesu czyszczenia materaca powinniśmy się odpowiednio przygotować – odświeżenie materaca, na którym śpimy należy zacząć od przygotowania powierzchni materaca do całego procesu.

Regularne odkurzanie

Aby wyczyścić materac domowymi sposobami, musimy się najpierw do niego dostać – usuń więc ze swojego łóżka poduszki, prześcieradła, poszewki na poduszki i pokrowiec na materac i w zależności od tego, w ilu stopniach możesz je wyprać – po prostu włącz swoją pralkę i pozwól jej za Ciebie zrobić robotę z tym, co się da wrzucić do pralki. Krok pierwszy z głowy!

Następnie przechodzimy do rzeczy – pierwszą rzeczą odnośnie czyszczenia materaca, o której każdy powinien wiedzieć jest jego regularne odkurzanie – pomaga to usunąć niewidoczny martwy naskórek, a w dodatku wszyscy wiemy z doświadczenia, jak bardzo materace są podatne na zbieranie wszelkich zanieczyszczeń.

jak wyczyścić materac - odświeżanie materaca

Zwykły odkurzacz wystarczy Ci do regularnego usuwania “paprochów” ze swojego materaca – jednakże zastosowanie odkurzacza piorącego przyniesie jeszcze lepszy efekt. Jeśli jednak go nie masz, nic straconego – są inne domowe sposoby, a króluje wśród nich soda oczyszczona. Odkurzanie materaca warto praktykować przy każdej zmianie pościeli.

Po odkurzeniu, jeśli pogoda nam pozwala – wietrzenie materaca to również bardzo dobry pomysł, jeśli zabrudzenia nie są szczególnie uciążliwe czy też nie musimy pozbywać się trudnych plam.

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną – jak wyczyścić materac sodą oczyszczoną?

Najbardziej domowym sposobem jest właśnie czyszczenie materaca sodą oczyszczoną. Można to robić “inwazyjnie”, czyli na całej powierzchni lub też miejscowo w celu usunięcia plamy.

Aby to zrobić “inwazyjnie”, musimy rozprowadzić sodę na całej powierzchni materaca – warto używać do tego np. sitka, delikatnie wcierając ją w tkaninę. Następnie należy odczekać od 20 do 30 minut, po czym zebrać resztki sody oczyszczonej przy pomocy odkurzacza.

Jak wyczyścić materac przy pomocy sody oczyszczonej
Jak wyczyścić materac przy pomocy sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona bardzo dobrze pochłania wilgoć, neutralizuje nieprzyjemne zapachy i ma świetne właściwości czyszczące, a zatem nada się także do usuwania uporczywych plam -aby usunąć plamy przy jej pomocy należy wymieszać dwie łyżki sody z niewielką ilością wody i nałożyć na plamę w konkretnym miejscu. Działanie jak wyżej – po 30 minutach środek należy delikatnie zetrzeć ściereczką.

Soda oczyszczona to najpopularniejszy sposób, aby wyczyścić cały materac.

Jak wyprać materac – pranie materaca myjką

Myjka parowa to doskonałe narzędzie do tego, by wyczyścić materac. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością – użycie jej raz na miesiąc spokojnie powinno zapewnić nam odpowiedni poziom odświeżania materaca.

dobrany materac - usuwanie plam
Czyszczenie materaca

Czyszczenie materaca na mokro należy zawsze poprzedzić odkurzaniem. Dodatkowo, zastosowanie myjki daje Ci pewność, iż dzięki gorącej parze z łatwością pozbędziesz się ze swojego materaca wszelkich bakterii.

Jeśli chodzi o wybór detergentów do materacu, sprawdzają się tutaj preparaty do czyszczenia tapicerek i tkanin obiciowych, dzięki temu, że są delikatne i nie powodują podrażnień skóry.

Sok z cytryny + woda

Również jeden z domowych sposobów, aby odświeżyć materac. Aby go zrealizować, musimy zrobić mieszankę wody z cytryną w proporcji 2:1, nałożyć na plamę, następnie po kilku minutach wytrzeć wilgotną ściereczką lub też gąbką. Do procesu polecana jest zimna woda.

usuwanie plam zimną wodą
Domowe sposoby na czyszczenie

Woda utleniona na trudne plamy z krwi

Woda utleniona sprawdza się do usuwania plam z krwi – należy jednak uważać z jej użyciem, gdyż zbyt duża ilość może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze materaca – jego wewnętrzna przestrzeń może nam zawilgotnieć i będziemy mieć problem z pozbyciem się tej wilgoci.

jak czyścić materac
Roztwór wody utlenionej dobrze rozpuszcza krew

Wodę utlenioną w ilości 100 ml należy połączyć z kilkoma kroplami mydła lub płynu do mycia naczyń w jakimś naczyniu, następnie należy przelać naszą mieszankę do butelki z atomizerem.

Następnie należy spryskać plamę i poczekać do wyschnięcia, po czym postępować jak w przypadku sody oczyszczonej – czyli odkurzyć pozostałość.

Jak wyczyścić materac – podsumowanie

Jeśli pomimo zastosowania powyższych sposobów czyszczenia materaca, nie przyniosły one skutku, nie udało Ci się usunąć plamy lub nieprzyjemny zapach nie zniknął, może to oznaczać, iż nie da się nic więcej z nim zrobić.

Materac mógł w środku zwilgotnieć, przez co nie pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów bez jego wymiany. Oczywiście, jeśli zapach pochodzi z pokrowca – tu rzecz jest o tyle prostsza, gdyż jego wymiana jest dużo tańsza niż wymiana całego materaca. W przeciwnym wypadku może się okazać, że do komfortowego snu będzie potrzebny Ci nowy materac.

Dlatego pamiętaj – czyszczenie materaca bez wątpienia przedłuży jego żywotność i sprawi, że będzie się na nim przyjemniej spało, ale wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. Po około ośmiu latach od zakupu należy rozważyć inwestycję w nowy materac – no chyba, że Twój materac w dalszym ciągu zapewnia Ci dawkę odpowiednio regenerującego snu – wtedy zostań z nim póki łóżko Was nie rozłączy!