Rodzaje materacy – przewodnik po materacach

Rodzaje materacy dzielimy na kilka kategorii głównych, ze względu na to, co znajduje się w składzie materaca. Temat samych materacy jest bardzo szeroki – a to dlatego, że komfort snu jest kluczowym składnikiem dobrego samopoczucia, które zapewnia właśnie odpowiedni dobrany materac.

Jakie są więc rodzaje materacy? Wśród najczęściej wybieranych materacy, wyróżniamy materace piankowe, materace lateksowe, materace kieszeniowe, materace sprężynowe, materace z pianki wysokoelastycznej oraz materace bonelowe.

Typ materaca zależy od jego konstrukcji i materiałów. Istnieją wprawdzie rzadkie modele materacy, które nie mieszczą się w tych kategoriach, ale te wyjątki nie są raczej brane pod uwagę przez większość kupujących materace.

Jak wybrać rodzaj materaca, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika i zapewni lepsze dopasowanie materaca? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Ile kosztują poszczególne rodzaje materaców?

Rozpiętość cenowa materacy jest ogromna i obejmuje zarówno tanie materace o niskiej jakości, jak i modele z wyższej półki, dla tych, którzy pragną w sypialni luksusu. Ta różnorodność cenowa sprawia, że trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile zazwyczaj kosztuje dany materac.

Mimo to staramy się przedstawić ogólną średnią cenę większości typów materacy w rozmiarze. Również w tym przypadku zdarzają się wartości skrajne, ale średnie dają ogólne wyobrażenie o cenach detalicznych i porównanie cen poszczególnych rodzajów materacy.

materac grubszy do ruchomych stelaży
Hybryda, pianka czy lateks?

W przypadku każdego materaca w dowolnej kategorii, ceny mogą rosnąć lub spadać w zależności od specyfiki wykonania danego materaca.

Zobacz też: Materac piankowy czy sprężynowy?

Czynniki, które mogą mieć wpływ na ostateczną cenę to:

  • ilość warstw
  • grubość materaca
  • materiał użyty w każdej warstwie
  • w jaki sposób zostały pozyskane materiały (np. czy produkty są ekologiczne)
  • czy materac ma dodatkowe cechy (włókno klimatyzujące, inna twardość na każdej ze stron, specjalne pianki, pokrowiec premium itd.)

Jakie rodzaje materacy są najlepsze?

Żaden rodzaj materaca nie jest najlepszy i uniwersalny dla każdego. Dla niektórych osób jeden rodzaj materaca może być lepiej dopasowany i zapewniać stały, bezbolesny sen, a dla innych ten sam materac będzie zmorą.

Wybór materaca wymaga szczegółowej oceny różnych rodzajów materacy, aby zrozumieć ich wady i zalety oraz wybrać najlepszy dla siebie.

Materace piankowe

Materac piankowe to rodzaj materacy, które w całości składają się wyłącznie z warstw pianek – w zależności od grubości, może być to jedna stała warstwa, dwie lub nawet kilka warstw nakładających się między sobą “gąbek”.

W ich skład najczęściej wchodzą pianki poliuretanowe, ale nie tylko – dostępna jest np. pianka termoelastyczna, która dopasowuje się do kształtu ciała, jak i temperatury osoby śpiącej – na skutek ciepła zwiększa ona swoją elastyczność.

rodzaje materacy - materac piankowy
Budowa materaca piankowego

Rodzaj pianki poliuretanowej również determinuje to, jak materac piankowy będzie się zachowywał – na przykład pianka poliuretanowa T30 będzie mieć większą gęstość niż T25, dzięki czemu może być np. mniej odkształceń na powierzchni materaca po kilku latach użytkowania. Czasami materac piankowy zawiera wkład z maty kokosowej, aby utwardzić znajdującą się w nim piankę.

Warto także dodać, że zwykłe materace wypełnione pianką poliuretanową cechują się co prawda niską ceną, ale także stosunkową najmniejszą wytrzymałością – te rodzaje materaców są najmniej wytrzymałe i warto to wiedzieć przy wyborze materaca.

Materac piankowy będzie miał stosunkową największą miękkość – odczucie twardości np. H4 będzie znacznie mniejsze aniżeli na takim samym materacu sprężynowym. Materac piankowy jest polecany dla osób, które szukają tanich rozwiązań na maksymalny okres 5 lat – dłużej bowiem tańsze materace piankowe zwykle nie wytrzymają.

Droższy materac piankowy wykonany z pianki wysokoelastycznej to koszt powyżej 1000 zł – taki zakup będzie dobry dla osób, dla których materace termoelastyczne stanowią najlepszy typ materacy z uwagi na strukturę dopasowującą się do ciała.

Niestety, pianka termoelastyczna jest jednym z droższych rodzajów pianek – dlatego właśnie materace z pianki termoelastycznej mają wysoką cenę.

Materace lateksowe

Materace lateksowe to kolejne, coraz bardziej popularne rodzaje materacy na naszym rynku.

Materac lateksowy najczęściej zbudowany jest zbudowany z naturalnego lateksu, który ma znakomite właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Rzecz jasna, naturalny lateks stanowi tylko określony procent składu materaca – reszta jest wypełniona sztucznym lateksem.

materac lateksowy z naturalnego lateksu
Rodzaje materacy – materac lateksowy

Materac lateksowy zapewnia bardzo dobre dopasowanie do kształtu ciała, w dodatku ze względu na swe właściwości lateks gwarantuje bardzo dobre podparcie kręgosłupa, jak i innych części ciała.

Struktura tego rodzaju materaców gwarantuje swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu nasze ciała nie pocą się w nocy podczas cieplejszych dni, co ważne jest zwłaszcza w podwójnych łóżkach. Lateks bez trudu dopasowuje się do budowy ciała i wpływa pozytywnie na układ kostny w czasie snu.

Materace lateksowe polecane są często dla par – po pierwsze ze względu na swą elastyczność, podczas zmiany pozycji drugiej osoby materac taki nie wydaje żadnych dźwięków, a po drugie bardzo dobrze amortyzuje powierzchnie materaca, przez co nie czuć, iż druga osoba wykonuje jakiekolwiek ruchy.

Materac lateksowy cechuje się także tym, iż po wstaniu z takiego materaca wraca on do swojego pierwotnego kształtu, czym inne rodzaje materacy nie mogą się pochwalić.

Materac lateksowy to jednak wydatek minimum 900 złotych – a to dlatego, że lateks do najtańszych niestety nie należy.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe posiadają sprężyny umieszczone w osobnych kieszeniach z tkaniny.

Dzięki temu sprężyny te nie wpływają nawzajem na siebie – materac kieszeniowy, podobnie jak materac lateksowy, cechuje także dobra amortyzacja ruchów partnera.

Materac kieszeniowy cechuje się wysoką elastycznością oraz dobrym dopasowaniem się do kształtu ciała osoby lub osób śpiących na nim.

rodzaje materacy - materac kieszeniowy
W materacu kieszeniowym każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszeni

Wybierając materac kieszeniowy, największą uwagę należy poświęcić temu, jaka jest ilość sprężyn w środku, jakiego rodzaju sprężyny zostały w nim zamontowane (np. mogą to być sprężyny bonelowe) oraz jaka jest liczba zwojów sprężyny – świadczy ona o grubości materaca oraz jego sprężystości.

Warstwy komfortu mogą być wykonane z tych samych materiałów, co w materacach piankowych, ale mogą zawierać również mikrowłókna. Materiały te odgrywają kluczową rolę w działaniu materaca kieszeniowego.

W większości materaców kieszeniowych wykorzystuje się więcej niż jeden z tych materiałów, aby zapewnić wielopłaszczyznowe odczucie, które pozwala na amortyzację ciała bez utraty sprężystości lub podparcia krawędzi przez leżące pod spodem sprężyny.

Ponadto wiele modeli materacy kieszeniowych jest oferowanych z różnymi poziomami twardości, co pozwala klientom wybrać odczucia najbardziej odpowiadające ich preferencjom.

Klienci, którym zależy na głębszym dopasowaniu, zazwyczaj wybierają materac z pianką memory, która zapamiętuje ich układ ciała.

Natomiast osoby, którym zależy na większej sprężystości i regulacji temperatury, wybierają systemy z lateksem lub piankami polipropylenowymi podobnymi do lateksu.

Materace sprężynowe

Te rodzaje materacy zbudowane są z systemu połączonych sprężyn, które uginają się pod wpływem ciężaru ciała użytkownika.

Materac sprężynowy w przeszłości bardzo często łączony był z cienką warstwą pianki wysokoelastycznej – dziś jednak najczęściej wykorzystuje się warstwę ochronną z włókna kokosowego, trawy morskiej lub końskiego włosia, które są zabezpieczeniem – dzięki ich zastosowaniu sprężyny nie wydostają się na zewnątrz.

rodzaje materacy - materac sprężynowy
Klasyczny materac sprężynowy

Włókno kokosowe jest z kolei naturalnym składnikiem wykorzystywanym do prawie wszystkich rodzajów materacy, w tym również czasem do utwardzenia materaców sprężynowych.

Materac sprężynowy cechuje się niską ceną, ponieważ sprężyny są stosunkowo tanie oraz dużą popularnością, gdyż ludzie w przeszłości często spali na materacach zawierających sprężyny, które dopasowują się do kształtu ciała.

Cechy materaca sprężynowego

Główną cechą materaca sprężynowego jest jego konstrukcja oparta na zwojach. Sprężyny ściskają się pod wpływem nacisku, a następnie szybko powracają do pierwotnego kształtu po jego ustąpieniu. W ten sposób materac sprężynowy jest w stanie przyjąć ciężar ciała, zapewniając jednocześnie komfort i podparcie.

W przypadku zwykłego materaca sprężynowego nie ma dodatkowej warstwy nad sprężynami.

Wszelkie warstwy znajdujące się na wierzchu mają minimalną grubość i wpływ na ogólne odczucia. Najczęściej stosuje się cienkie warstwy tkanin, takich jak bawełna i poliester, które nadają materacom sprężynowym miękkość.

Reaktywność materacy sprężynowych sprawia, że są one sprężyste i dobrze sprawdzają się podczas wszelkich aktywności fizycznych wykonywanych w łóżku.

Większość materacy sprężynowych ma średnie lub lepsze podparcie krawędzi, a ponieważ powietrze może swobodnie przepływać przez sprężyny, rzadko występują problemy z zatrzymywaniem ciepła.

wygodny sen

Brak wbudowanego systemu strefowego komfortu oznacza, że w przypadku materaca sprężynowego zazwyczaj brakuje odciążenia, zwłaszcza dla osób śpiących na boku i innych osób z dużymi punktami nacisku.

Do niedawna materace sprężynowe były najpopularniejsze w branży materacowej. Wraz z pojawieniem się wielu nowych rodzajów, popularność materacy sprężynowych spadła. Mimo to w sklepach i w internecie można znaleźć wiele opcji opartych na samych sprężynach.

Ponieważ ich konstrukcja jest mniej wytrzymała, materace sprężynowe są dostępne w niższych cenach niż inne rodzaje materacy. Z tego powodu są one często wybierane jako materace podstawowe przez kupujących z ograniczonym budżetem.

Rodzaje materacy – podsumowanie

Jak widzimy, rodzaje materaców to bardzo złożony temat i nie każdego typu materace będą dla nas odpowiednie. Dlatego przed zakupem materaca do spania koniecznie skontaktuj się z nami – idealne dopasowanie materaca to podstawa zdrowego snu, a tym samym dobrego wypoczynku!