Czy spanie nago jest zdrowe?

Spanie nago jest bardzo popularne zwłaszcza w letnich miesiącach roku, gdy bardzo ciężko o optymalną temperaturę w naszej sypialni z uwagi na dokuczające nam upały.

Wśród ludzi nie brakuje głosów, że śpiąc nago ich jakość snu jest znacznie lepsza oraz sam brak ubrań w łóżku powoduje większy relaks i szybsze zasypianie.

Nic dziwnego – nosząc przez cały dzień obcisłą bieliznę, narażamy nasze części intymne nie tylko na nadmierną potliwość, ale także gorszy wygląd naszej skóry bezpośrednio obok tych miejsc.

spanie nago - wybierz odpowiedni materac

Czy rzeczywiście spanie nago jest zdrowe i korzystnie wpływa na nasz sen?

Tego dowiesz się z tego artykułu.

Spanie nago a rytm okołodobowy

Nasz organizm jest regulowany przez rytm dobowy, zwany również zegarem biologicznym, który jest cyklem zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie w ciągu dnia.

Gdy pod koniec dnia zaczynamy odczuwać zmęczenie, wzrasta produkcja melatoniny i obniża się temperatura ciała. Ten spadek temperatury ciała trwa przez całą noc. Optymalna temperatura pokojowa dla komfortowego snu wynosi dla większości ludzi od 19 do 21.

spanie nago a samoocenę spanie

Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura w nocy negatywnie wpływają na jakość naszego snu. Z tego powodu niektórzy uważają, że spanie nago może pomóc organizmowi szybciej osiągnąć niższą temperaturę ciała i zapewnić lepszy sen, zwłaszcza, kiedy za oknem panuje bardzo wysoka temperatura.

Śpiąc nago oczywiście łatwo obniżysz temperaturę skóry bez samej zmiany temperatury powietrza w sypialni oraz możesz poprawić swoje krążenie krwi – tym niemniej jednak, na tym zalety spania nago się nie kończą.

Korzyści ze spania nago

Istnieje wiele teorii, które potwierdzają, iż spanie nago jest zdrowe – spanie bez ubrań zwiększa poziom hormonu wzrostu, hormonu miłości, pomaga zadbać o strefy intymne, pomaga w regulacji hormonów, zapewnia swobodny przepływ powietrza skóry i powoduje, iż ciało nagrzewa się wolniej, przez co śpimy w niższej temperaturze, zwiększając swój metabolizm w ciągu nocy.

czy spanie nago jest zdrowe

Spanie nago w zupełnie odsłoniętej skórze daje nam poczucie wolności i swobody nad swoim ciałem, co pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Spanie nago a infekcje intymne u kobiet

Faktem jest, iż spanie nago znacznie ogranicza infekcje intymne, zwłaszcza u kobiet. Jeśli śpisz nago, pomagasz zapobiegać rozwojowi bakterii.

Spanie nago może pomóc w zapobieganiu rozwojowi drożdżaków w pochwie, które są przyczyną tzw. “grzybicy pochwy”. Przerost drożdżaków powoduje infekcję drożdżakową, która może prowadzić do zapalenia błony śluzowej pochwy, powodując ból i swędzenie.

spanie nago - bielizna z odpowiedniego materiału

Ryzyko zakażeń drożdżakowych często zwiększa się z powodu nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza, co jest zwykle spowodowane obcisłą bielizną. Unikanie ciasnej lub źle dopasowanej bielizny podczas snu może przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia pochwy.

Spanie nago a zdrowie mężczyzn

Istnieją także dowody, iż noszenie przez mężczyzn zbyt obcisłej bielizny obniża ilość plemników z uwagi na zbyt wysoką temperaturę jąder, dlatego też dla zdrowia nasienia, powinni oni spać nago – zbyt wysoka temperatura okolic intymnych u mężczyzn obniża żywotność i liczbę plemników.

Spanie nago może mieć więc pozytywny wpływ na płodność mężczyzn, choć ta korelacja nie została bezpośrednio zbadana do tej pory w żaden sposób.

spanie nago a zapobieganie infekcji intymnych u mężczyzn

Z tego powodu dla mężczyzn priorytetem powinno być noszenie luźniejszych bokserek niż bardziej dopasowanej bielizny, jeśli zależy nam oczywiście na jakości naszych plemników. Ponadto istnieją dowody na to, że odpowiednie chłodzenie moszny ma bezpośredni wpływ na zdrowie i ruchliwość plemników.

Spanie nago pozytywnie wpływa na związek

Spanie nago obok partnera może zwiększyć poczucie spełnienia i więzi między parami oraz wpłynąć pozytywnie na hormon miłości. Partnerzy, którzy spędzają czas na nagim kontakcie między sobą w łóżku, obniżają poziom kortyzolu (hormonu stresu), przez co częściej czują się mniej zestresowani i pozostają w większej bliskości emocjonalnej.

Kontakt skóra do skóry powoduje wydzielanie endorfin, nazywanymi również hormonami szczęścia, co przyczynia się do poprawy relacjimiędzy partnerami.

spanie nago a związek

Spanie nago z partnerem może nie tylko zmniejszyć stres, ale także pomóc w uzyskaniu lepszego samopoczucia. Spędzanie czasu nago w otoczeniu partnera zwiększa poczucie własnej wartości i pozytywnie wpływa na odbiór samego siebie.

Spanie nago – opinie

Wiele osób od lat śpiących nago twardo uważa, iż spanie w taki sposób pomaga im szybciej zasnąć i dłużej utrzymać sen.

Naukowcy nie zbadali jednak bezpośrednich korzyści płynących ze spania nago. Jeśli spanie nago pomaga jednak komuś uzyskać zalecane siedem do dziewięciu godzin snu każdej nocy, to powinien się tego trzymać.

Oprócz tego, wśród głosów wspierających spanie nago, pojawiają się opinie, że piżama ogranicza swobodę ruchów i w dodatku prawie wszystkie części ciała człowieka są przykryte wieloma warstwami ubrań w ciągu dnia, więc noc to jedyna okazja, żeby swobodnie pooddychały.

Wiele par twierdzi także, iż wspólne spanie nago znacznie poprawiło ich życie seksualne.

Istnieją również teorie, iż spanie nago zwiększa nasz metabolizm, co pośrednio pomaga zrzucić zbędne kilogramy i zapobiega postępowi cukrzycy, jednakże nie ma żadnych badań naukowych, które mogłyby potwierdzić te teorie.

Spanie nago – wskazówki na początek

Jeśli chcesz na własnej skórze przekonać się, czy spanie nago pomaga, spróbuj poniższych wskazówek:

– jeśli się wstydzisz, spróbuj zacząć spać w samej bieliźnie i stopniowo odejmuj poszczególne części garderoby

– jeśli śpisz z partnerem lub partnerką, poinformuj go, iż wprowadzasz zmiany w swoim rytmie snu i zachęć do rozważenia możliwości spania nago razem z Tobą. Zwiększy to Twoją pewność siebie.

– Zainwestuj w odpowiedni materac, kołdrę oraz prześcieradło, które zapobiegają rozwojowi bakterii

Warto także zadbać o materac z włóknem klimatyzującym – nie będziemy się wtedy nadmiernie pocić, zwłaszcza w upalne dni.

O czym musimy pamiętać śpiąc nago?

Przede wszystkim śpiąc nago będziemy musieli prać pościel zdecydowanie częściej, ponieważ będzie ona miała bezpośredni kontakt z naszą skórą, która wydziela pot.

Jeśli nie mieszkamy sami, musimy także mieć na uwadze naszych współlokatorów i zadbać o należytą prywatność w sypialni, aby uniknąć niekomfortowych sytuacji, które mogą się nadarzyć.

Aby jak najzdrowiej spać nago, dopasowanie kołdry, prześcieradła oraz poszewek do poduszek do odpowiedniej pory roku jest również bardzo ważne.

spanie nago a higiena snu
Higiena snu jest bardzo ważnym czynnikiem odpowiedniego wypoczynku

Higiena snu zaczyna się także od wyposażenia naszej sypialni – odpowiednie łóżko, wygodny materac, dobry poziom zaciemnienia czy niski hałas – wszystkie te rzeczy znacznie poprawiają komfort snu, bez względu na to, czy śpisz nago, czy w ubraniach.

Kiedy nie warto spać nago?

Jest kilka sytuacji, w których lepiej, abyś nie próbował spać nago, bo może mieć to dla Ciebie przykre konsekwencje.

Jeśli dopadła cię grypa lub przeziębienie, któremu towarzyszy gorączka, ciepła piżama będzie znacznie lepszym pomysłem niż spanie nago.

jakość snu podczas spania nago
Jeśli dopadła cię choroba, lepiej odpuść spanie nago

Spanie nago jest zwłaszcza odradzane zimą, przy niższych temperaturach panujących w naszych pomieszczeniach. Należy wtedy ubrać się i dopilnować odpowiedniego poziomu temperatury skóry, aby się nie wyziębić.

Spanie bez bielizny odradzane jest także kobietom w ciąży w związku podwyższonym ryzykiem wystąpienia przeziębień i infekcji, a także w momencie, kiedy kobieta zauważyła u siebie znaczny wzrost piersi – wtedy materiał stabilnie utrzymujący biust może zapobiec nadmiernemu rozciąganiu się skóry i powstawaniu rozstępów.

Zobacz inne ciekawe artykuły z naszego bloga:

Fazy snu – jak spać, by się wyspać?

– Sen polifazowy – czym jest?

– Drzemka w ciągu dnia – czy nie zaburzy nocnego snu?

– Na którym boku spać?

– Jakie są rodzaje materacy?

– Wymiary materacy

– Twardość materaca

– Jak wyprać materac?

– Jaki materac wybrać?

– Wszystko o materacu kokosowym